Ovako posluju prave zadruge

Poljoprivreda je jedna od najstarijih, istovremeno i najvažnijih grana privrede koja ima za cilj stvaranje kvalitetnog poljoprivrednog, prehrambenog proizvoda. Proizvodnja tradicionalnih prehrambenih proizvoda, hrane sa zaštićenim geografskim poreklom je put ka stvaranje brenda, koji omogućava poljoprivrednicima veću zaradu, a konzumentima sigurnost i garanciju. Međutim, dalji napredak poljoprivredne proizvodnje mora se posmatrati jedino uz primenu savremenih naučnih znanja i modernih tehnologija.

 

            Uvažavajući napred rečeno, sedmoro poljoprivrednika iz okoline Šapca namernih da se bave proizvodnjom voća i njihovim sušenjem na području plodne Pocerine, odlučili su da se udruže i osnuju zadrugu. Zemljoradnička zadruga „Profi-agrar 2018. Slatina“, Cerski put bb, Varna, registrovana je maja 2018. i danas osnivači i sedamnaest kooperanata na površini od dvadeset hektara, pod kontrolisanim uslovima, gaje malinu, koja slovi za jednu od „superfood” namirnica, i jagodu. Zahvaljujući svom znanju i novim idejama, uz saradnju sa naučno-obarazovnim institucijama, došli su do jedinstvenog i originalnog (polu)proizvoda – dehidrirane maline.

 

Ilustracija. lekovito bilje, foto: Svetlana Kovačević
Ilustracija. lekovito bilje, foto: Svetlana Kovačević

Goran Jančić, predsednik Upravnog odbora Zadruge kaže da je dehidriranje bobičarstog voća ono čime se trenutno prevashodno bave zadrugari, ljudi od struke, inženjeri agronomi, tehnolog, zaštitar, ekonomista i dvojica pčelara. Na ruku im ide i direktova EU za donošenje zakona po kome će najdalje za četiri-pet godina, zabrane korišćenja veštačkih aroma, boja u prehrambenim proizvodima stupiti na snagu.

            – Sve veća potražnja za zdravstveno bezbednom i po ekološkim principima proizvedenom hranom doveli su nas do zaključka da nam je potreban ekonomski isplativ proizvod, atraktivan i za domaće i za strano tržište. Poklopilo se da su jagoda, posebno malina idealno voće za naš projekat, sa vrlo aktivnim, jedinstvenim aromama, intenzivnog ukusa i mirisa, i da imaju lekovita svojstava – kaže gospodin Jančić.

Prilikom osnivanja zadruge zadrugari su imali ideju da se bave preradom voća, odnosno sušenjem maline i jagode. U razmišljanju kako da dođu do finalnog proizvoda,  mnogo profitabilnijeg od sirove maline i jagode na domaćem tržištu, ustanovili da im je potrebna sušara, odnosno dehidrator koja vrši dehidraciju voća, što omogućava dalju preradu i mlevenje u prah. Za unapređenje poslovanja, nabavku nove opreme konkurisali su za bespovratna sredstva u okviru projekta „500 zadruga u 500 sela“ koji je finansirala Vlada Republike Srbije.

            – Sredstva od skoro pet i po miliona dinara, odnosno dve sušare, obezbedili smo preko Fonda Republike Srbije, i započeli proizvodnju. Na ovaj način postigli smo cilj i dobili proizvod koji je zadržao sva svoja nutritivna i morfološka svojstva: boju, ukus i miris. Prah dobijen mlevenjem, ima veliki potencijal u prehrambenoj industriji i može se koristiti u konditorskoj, u industiji za proizvodnju sokova, kao i zamena za boje u pekarskoj industriji.

Cilj nam je da naš proizvodi plasiramo na naše tržište u naredne dve godine, a kada budemo imali sve sertifikate planiramo da se predstavimo i na ino tržištu. Jedan od zadrugara, pčelar poseduje pogon za pakovanje po HACCP standardu, u procesu smo uvođenja parcela u sistem GLOBAL G.A.P. – objašnjava naš sagovnik.

Na ovom se zadrugari ne zaustavljaju. Sledeća ideja vezana je za mešanje surutke u prahu sa dehidriranom malinom. U procesu je ispitivanje tržišta i ako „položi test“ publike na tržištu će se pojaviti zdrav i ukusan proizvod visoke nutritivne vrednosti, uz to i afrodizijak.

Goran Jančić podvlači da bez udruživanja poljoprivrednika, bez saradnje nauke i struke nema napretka:

            – Udruženi u zadruge poljoprivredni proizvođači povećavaju konkuretnost i interesantniji su za tržište, mogu da ostvare brojne benefite, od smanjenja troškova proizvodnje, do povoljnijeg obezbeđivanja repromaterijala, sredstava za rad, odnosno mašina i opreme. Zadrugari preko zadruge lakše plasiraju svoje proizvode, koriste usluge zadruge na temelju zajedništva i uzajamne pomoći ostvarujući na taj način svoje socijalne, ekonomske i druge interese.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca