Pešterska visoravan predstavlja idealno područje za organsku proizvodnju. Nadaleko čuveni Sjenički sir, paprika u pavlaci, kajmak, pršuta, sudzuk, stelja i drugi proizvodi, ukoliko bi se proizvodili u uslovima organske proizvodnje i te kako bi pomogli budzetima individualnih poljoprivrednih proizvođača, pogotovo u uslovime sve veće potražnje za zdravom hranom kako u našoj zemlji tako i u svetu. Proizvodnja organskih proizvoda u stočarstvu prvenstveno zavisi od načina ishrane domaćih životinja. Ishrana biljojeda u organskoj stočarskoj proizvodnji, u najvećoj mogućoj meri treba da se zasniva na ispaši, u zavisnosti od raspoloživosti pašnjaka u različito doba godine.
Ishrana goveda na paši je takođe i najprirodniji način držanja goveda čime se obezbeđuje osnovni princip organske poljoprivrede – kruženje materije u agrosistemu. Pored gore navedenog, ispaša je i najjeftiniji način ishrane uz brojne pogodnosti kao što su sinteza vitamina D u koži, skladniji razvoj kostura i mišića, bolja plodnost, đubrenje travnjaka fecusom i urinom.
U organskoj proizvodnji najmanje 50% hrane za životinje treba da potiče sa sopstvene proizvodne jedinice, ili da potiče sa drugih poljoprivrednih gazdinstava koja se bave organskom proizvodnjom i koja su iz istog regiona, uz obavezno evidentiranje podataka i čuvanja dokumentacije o nabavljenoj hrani za životinje. Osnovno pravilo u proizvodnji kabastih hraniva u organskoj proizvodnji je da kvalitet hraniva mora da dominira nad kvantitetom. U cilju što veće proizvodnje mleka, krave moraju dobijati i koncentrovani deo obroka. Osnovu koncentrata čini kukuruz , koji mora biti iz organske proizvodnje.
Zrno kukuruza je je najjeftiniji izvor energije dok se proteini obezbeđuju upotrebom zrnevlja leguminoza i uljarica( soje, suncokreta, lana, pamuka, bundeve i dr). Značajno hranivo za ishranu goveda u organskoj proizvodnji jeste silaža. Može se spremati od različitih materijala kao što su kukuruz, lucerka, trave i travno-leguminozne smeše.