Tekoma, (Campsis radicans) je listopadna biljka penjačica koja može da izraste od 5 do 10 metara. Zbog svog egzotičnog izgleda i jarkih trubastih cvetova, veoma je popularna biljka.
Prelepa puzavica koja se uklapa u svaki tip dvorišta. Popularna je zbog svojih krupnih narandžastih, trubastih cvetova, dužine do 8 cm, koji cvetaju celo leto, a u jesen, listovi, pre opadanja, dobijaju lepu zlatno žutu boju. Može se uzgajati uz zidove, ograde i na držačima za puzavice. Nije je potrebno vezivati, ali je treba držati pod kontrolom, s obzirom da ima snažan habitus.
Tekoma se sadi na sunčana ili polusenovita mesta u bašti. Ako je posadite na senovito mesto, slabije će cvetati. Tekomi prija bogato drenirano zemljište. Ima plitak koren ali snažan i širi se metrima pod zemljom. Iz korena niču nove mlade biljke tekome, zato pažljivo pri presadjivanju.
Odgovaraju joj duboko, plodna i vlažna zemljišta. Osetljiva je na mraz, mada izdržava temperature i do -20ºC.
Tekoma traži dosta vode. Leti je potrebno često zalivanje upravo zbog plitkog korena koji se može u vrelim anima sasušiti. Otporna je i jaka biljka, ali iako podnosi zimu u našim krajevima, može se desiti da strada ako je duže izložena jakim mrazevima.
Gaji na raznim mestima i u različitim oblicima. Najviše se po vrtovima može naći kao penjačica, koja mora da se pričvrsti. Kao potpora koriste se na primer staro osušeno stablo drveta što je izuzetno interesantna dekoracija. Nemojte joj dozvoliti uplitanje u ogradu jer će jako čvrsto zarasti i biće potrebno mnogo muke da je se oslobodite. Tekomu treba saditi u jesen ili u proleće. Sadite biljku na sunčanim mestima koja su zaštićena od hladnog vetra i to u nadjubrenu propusnu zemlju.
Orezuje tek kao zrela biljka. Kad prestane cvetanje, bočne izdanke treba skratiti na dužinu od oko 30 do 50 centimetara. Orežite sve izdanke koji tokom sezone narastu.