Odvajkada su žene važile za stubove svojih kuća. Ta činjenice se nije promenila ni do današnjih dana, s tim da su žene preuzele na sebe i mnogo više. U svim oblastima društvenog života uloga žene je sve veća. Pored porodičnih obaveza, one uspevaju da se dokažu i na polju umetnosti, nauke, poljoprivrede… U Raškoj oblasti takodje postoje vredne, kreativne žene koje to pravilo potvrdjuju.
Farma Babić
U selu Milatkoviće, opština Raška, na porodičnoj farmi, Jelena Babić zajedno sa svojim suprugom gaji stoku. Ova mlada žena, majka troje dece, i njen suprug odlučili su da ostanu na selu, iskoriste sve povoljnosti čiste, netaknute prirode i sami pokušaju da svojim trudom i radom obezbede pristojan život za svoju porodicu. Na farmi gaje 450 ovaca, 150 muznih koza i 20 krava.
– Uglavnom živimo od mlečnih proizvoda. Prodajemo mleko i pravimo sir. Ukoliko nemamo dovoljno kupaca za mleko, moramo da ga sirimo. Sir, star tri, četiri meseca, pakujemo u teglice od 500 g, a u sir dodajemo domaće, hladno cedjeno maslinovo ulje, kao i sušenu majčinu dušicu i ruzmarin. Prodajemo ga samo na tezgama i po preporuci. Proizvodnja bi bila i bolja, motiva bismo imali i više, kada bismo imali pravi plasman na tržište, a za to nam je potrebna pomoć države – rekla nam je Jelena.
EUK „Čerenjski“
Etno-umetnički klub „Čerenjski“, koje se nalazi u Baljevcu na Ibru, okuplja ljude svih generacija i afiniteta koji, kako i samo ime kluba govori, žele da neguju kulturu i tradiciju sa ovih prostora Srbije. Dvoje entuzijasta, bračni par Zorica i Milomir Jasnić, osnovali su 2004. godine ovaj klub, sa ciljem sveobuhvatnog čuvanja tradicije i običaja donjeg Ibra i stare Raške. Klub čini blizu 100 članova, računajući i podmladak.
EUK „Čerenjski“ razvio je više radionica: folklorno-pevačka sa besednštvom, kreativna, pletarsko-korparska, glumačko-plesna, tkačka, radionica za izradu suvenira i pripremu starinski jela (Gostoprimnica Nemanjića), kao i radionica za edukaciju i medije, koju vodi Mile Jasnić, predsednik kluba, novinar i snimatelj, dugogodišnji novinar u RTS-u. Bračnom paru Jasnić pravi je izazov da, kada otkriju neki talenat kod mladih (pesma, slikarstvo, igra, gluma), rade na tome da taj talenat i razviju.
– Nama je najvažniji rad na projektima, podrška mladim ljudima, pogotovo u ruralnim područjima. Raška je izuzetno bogata istorijskim i kulturnim nasledjem, a to je dar koji treba na pravi način iskoristiti i promovisati. Svako ko ima gazdinstvo, mogao bi da ima i dodatne delatnosti, da se bavi seoskim turizmom a, samim tim, i mladi bi masovnije ostajali da žive u selu. U tom smislu, trudimo se da pravimo projekte kao što je medijski projekat „Selo Raške lepše od Pariza“. Ali, to nije dovoljno. Turizam bi u ovom kraju mogao značajnije da se razvije, uz pomoć podsticaja od strane države.