Jelana Miletić,iz sela Gazdare, opština Medveđa, već šest godina unazad bavi se proizvodnjom zimnice. Ove godine svoje proizvode je izlagala je na štandu u organizaciji Kabineta ministra Tončeva, gde su se predstavile nedovoljno razvijene opštine koje se uglavnom nalaze u zdravim i ekološki sačuvanim sredinama, među kojima je i Opština Medveđa.
Gazdare je po broju stanovnika, a ima ih oko 500, najveće selo u opštini Medveđa. Odavde mladi ne odlaze. Ima nekoliko porodica sa više od četvoro dece. U Gazdaru, koje ima uređenu infrastrukturu, počela je gradnja nove crkve, a u planu je i osnivaju se i zadruge.

„U porodici u kojoj sam odrastala zimnica je obavezna. Kako sam južnjakinja, ajvar je u ostavi broj jedan. No, vremenom sam pomalo eksperimentisala, dodavala različite začine i danas u mojoj ponudi stvarno ima mnogo raznovrsne slane i slatke zimnice – priča Jelena. U ponudi ima ajvar, pinđur, kao i džemove i razne sokove, slatka.
Za spremanje zimnice kupuje povrće, a na 20 ari gaji malinu, i to sortu polana.
Polana“ se lako gaji, ne zahteva velika ulaganja, posebno zato što se gaji bez naslona. Redovno i dobro rađa, a plodovi dugo zadržavaju svežinu i zbog vremena sazrevanja lako nalaze put do potrošača. Proizvodnja gotovo nezamisliva bez navodnjavanja.
– Takođe, ne zahteva velika ulaganja, posebno zato što se gaji bez naslona. Redovno i dobro rađa, a plodovi dugo zadržavaju svežinu i zbog vremena sazrevanja lako nalaze put do potrošača. „Polana“ je odlične rodnosti. Ako je posađena na odgovarajućem zemljištu i dobro negovana, po hektaru može da se ubere preko dvanaest tona. Plodovi su konični, tamnocrveni, ukusni kad su sveži, ali pogodni i za preradu.
,, Neki kažu da je vilamet bolja sorta ali ja ne bih rekla. Možete probati i uveriti se kao su slatko i džem od maline izvsnog kvaliteta.
Jelena svoje proizvode, najviše prodaje u Beogradu, i kaže da zaradi jednu platu, tako da je zadovoljna.
Udruženje „Zavičaj u tegli“ Jelene Militić dobilo je diplomu u robnoj grupi proizvoda od povrća za ajvar i specijalno priznanje u kategoriji proizvoda od voća za domaće slatko od divljih kupina. Podršku izlagačima dao je predsednik ove opštine Nebojša Arsić svojim prisustvom na sajmu.
„Boljitka ima. Vidi se to i oseća i u Gazdaru, iz kojeg mladi ne odlaze, a sve više je i onih koji se vraćaju korenima, ističe Arsić.
Sajam etno hrane i pića služi ne samo prezentaciji i prodaji, već i razmeni znanja i edukaciji učesnika, pa institucije i izlagači organizuju čitav niz stručnih i promotivnih programa u kojima prikazuju rezultate svog rada ili narodne običaje i proizvode. U revijalnom delu manifestacije koji se odvija u Etno dvorištu ili na štandovima izlagača, predstavljaju se i degustiraju jela karakteristična za pojedine regione, neka za mnoge zaboravljena jela, koja će pomoći da upoznamo ukuse i običaje pojedinih epoha i regiona.