Ako u julu nisu urađeni svi poslovi pripreme pčelinjih društava za zimovanje, sada ih treba uraditi. U suštini, kod društava gde nisu skorije dodavane satne osnove niti vršene neke intervencije i gde su matice normalno nosile, sada nema mnogo poslova. Sva priprema bi mogla da se sastoji u tome da se vidi da li možda neki ram sa medom nije pregradio leglo u plodištu, ako jeste da se ukloni na stranu, i da se utvrdi da li ima dovoljno hrane u mednim vencima. Ima pčelara koji ostavljaju pune polunastavke meda pčelama za zimu, čak i nastavke, zavisno od tipa košnica, oni su najverovatnije već obavili te pripremne poslove. Ako zateknemo loše ramove, sa mnogo trutovskog saća ili iskrivljenog i sl. treba ih staviti na sam kraj košnica, pa i u slučaju da u njima ima ponešto legla.
Početkom avgusta obavlja se jedan od najvažnijih pregleda pčelinjih društava. Tim pregledom se proveravaju:
– jačina pčelinjeg društva,
– broj zaposednutih i okvira sa leglom,
– kvalitet legla i matice,
– količina hrane u košnici,
– kvalitet saća i njegov raspored u centralnom delu legla,
– raspored saća sa leglom, medom i polenom,
– zaraženost košnice bolestima
Kod svih pregleda pčelinjih društava u avgustu treba voditi računa da se ne pojavi grabež na pčelinjaku. Dotrajalo i staro saće sa trutovskim leglom treba odstraniti iz košnice i pretopiti. Takođe, potrebno je poskidati sve suvišne medišne nastavke sa košnica, spremiti ih i dobro zaštititi od voštanih moljaca.
Tokom druge polovine meseca potrebno je obaviti dopunu zimnice onim pčelinjim društvima u kojim smo prilikom pregleda ustanovili manjak. Neki pčelari praktikuju da od ranije prolećne paše ostave izvestan broj ramova napunjenih medom i zatvorenih voštanim poklopčićima kao rezervu hrane i pred zazimljavanje dodaju taj med, ukoliko je potrebno.