Kako je najbolje gajiti jari ječam

Ječam je jednogodišnja zeljasta biljka koja uspeva u različitim klimatskim uslovima i gotovo na svim tipovima zemljišta osim kiselih. Ječam je potrebno gajiti u plodoredu a dobri predusevi su mu okopavine i jednogodišnje leguminoze. Dubina obrade zemljišta nije ograničavajući faktor za visinu prinosa jer ječam ima plići korenov sistem. Ako se obezbedi optimalan nivo hraniva u zemljištu može se ispoljiti genetski potencijal rodnosti ječma.

Đubrenje jarog ječma se praktikuje unošenjem predsetveno celokupne količine hraniva bez prihrane i to sa 300 kg/ha NPK 15:15:15 + 100 kg/ha KAN-a. Setvu jarog ječma treba obaviti krajem zime, od sredine februara do sredine marta , a norma semena za setvu kreće se od 160 – 180 kg/ha, a u kasnijem roku setve i do 200 kg/ha. Setvu treba obaviti deklarisanim semenom, žitnom sejalicom na dubinu 3 – 5 cm. Mere nege useva ječma su suzbijanje korova, bolesti i štetočina, mada ako se setva dobro obavi ječam svojim gustim habitusom onemogućava pojavu veće brojnosti korova.

U poređenju sa ostalim žitaricama ječam je hranjiv gotovo kao pšenica ali je zdraviji. Retko se koristi u ljudskoj ishrani, a upotreba ječma je 67% u stočarstvu, 28% pivarstvo, i 5% prehrambeno. Mlevenjem se dobija brašno koje se koristi za specijalne vrste hleba. Utvrđeno je da sadrži 35% nezasićenih masnih kiselina koje smanjuju holesterol u krvi. Ječam sadrži ugljene hidrate 73 %, belančevine 11 % i masti 2 %. Bogat je vitaminima B grupe, posebno B12, kao i vitaminima A, D i E, mineralima kalijumom, fosforom, magnezijumom, kajcijumom, gvožđem, cinkom i dr. Zbog svih tih sastojaka ima brojna lekovita svojstva. U tu svrhu osim zrna i brašna, koriste se mekinje, sirup, kaša, pivo, oblozi, ječmena vodica. Preporučuje se osobama sa probavnim smetnjama, za jačanje i podmlađivanje organizma, protiv umora, bolesti jetre, želuca, krvnih sudova, reume, grčeva u nogama i rana. Dobar je za dijete, a deluje podsticajno i na nervne ćelije. Kao i ostale žitarice, svojstva mu se poboljšavaju kad proklija. Pivo od proklijalog ječma koristi se za poboljšanje apetita i jačanje organizma.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca