Ovnove treba držati odvojeno od ovaca, najbolje ih je držati pojedinačno, u zavisnosti od potreba, tačnije čemu su namenjeni. Ovo je preporuka posebno u periodu pripreme za sezonu pripusta. Svakako hrana za ishranu ovnova mora biti kvalitetna, prvenstveno ukusna i lako svarljiva, zbog situacija koje smo već pomenuli (nadutost i sl.) Ovnovi se pretežno gaje zbog priploda, pored proizvodnje mesa i vune. Kod ishrane priplodnih ovnova izdvajaju se tri faze: faza mirovanja, priprema za sezonu parenja i faza pripusta (parenja).
-Ishrana u fazi mirovanja: cilj ove faze je održanje ovnova u dobroj kondiciji, mišićavi, što se postiže kvalitetnom kabastom hranom tokom većeg dela godine. U proleće i leto je paša idealan način ishrane. Ovnovima slabije kondicije, 6 do 8 nedelja pre sezone parenja se pojačava hrana, koja pored paše treba da sadrži 0,5- 1kg smeše koncentrata sa ovsem i ječmom, kao i proteinska hraniva. Ovnovi ne smeju biti gojazni, jer to direktno utiče na polnu aktivnost, pokretljivost i proizvodnju semena.
– Ishrana u fazi pripreme za sezonu parenja: cilj ove faze je popravljanje kondicije, proizvodnja semena i dobijanje na vitalnosti spermatozoida. Priprema ovnova za parenje je obično kraj leta kada je paša lošeg kvaliteta, ishrana im se dopunjuje kvalitetnim senom i koncentratom, 400 do 500gr dnevno. Period pripreme za sezonu parenja bi trebalo da traje 2 meseca, koliko je ovom procesu i potrebno. Bitno je napraviti odgovaraući odnos kabaste hrane i koncentrata, koji ako se poremeti može da izazove poremećaj varenja u buragui da dovede i do zdravstvenih problema, koji se mogu odraziti na plodnost ovnova.
-Ishrana u fazi onog glavnog, parenja (pripusta): cilj ove faze je sasvim jasan – oplodnja ovaca, ali i očuvanje kondicije grla. Tokom ovog perioda/faze količina sena se ograničava na 1-1,5kg na dan, tokom zime se daje i silaža 4-5 kg na dan i sočni plodovi. U letnjem periodu se koristi sveža zelena hrana 10-12 kg na dan. Koncentrovane smeše mogu da se sastoje od: prekrupe ovsa 50%, prekrupe kukuruza 25%, pšeničnih mekinja 15% i sačma suncokreta 10%. Međutim bez obzira na adekvatnu ishranu, ovnovi u ovoj fazi izgube na masi.
Nakon završene sezone pripusta, obroci se smanjuju, ali treba obratiti pažnju na istrošenost ovnova, te im u skladu sa tim smanjivati obroke. Posebno se gaje i neguju mladi priplodni ovnovi.
Ishranu ovnova treba organizovati tako da se obezbedi priplodna kondicija tokom cele godine, a zatim i visoka produkcija vune.