Dodavanje hrane pčelama bi trebalo privoditi kraju ali većina pčelara nisu usplei da izvrše adekvatnu prihranu do tada Na svu sreću spoljne temperature visokom plusu preko 27,28 stepeni , zato je bitno to odraditi u što kraćem roku. Zato što, ako zahladi pčele nisu u mogućnosti da izvrše dehidriranje sirupa do nivoa potrebne vlage a to je oko 17%, a što je potrebno za zatravanje .
Preporuka je da se prihrana izvrši u velikim posudama za prihranu u odnosu 2/1 u korist šećera. jer je bolje to sada odraditi sa sirupom nego krenuti sa ranim dodavanjima pogača. Uticaj veće količine hrane u košnicama je takav da one poboljšavaju toplotni režim i mikroklimu, jer med akumulira toplotu i sprečava naglu promenu temperature u košnici. Sve slabe pčelinja zajednice ne zazimljavati već spojiti preko novine sa jačim da bi im omogućili što uspešnije i ekonomičnije zimovanje,ona su izvor zaraze i sa njima nikada ne treba ulaziti u zimu, bitna su nam zdrava i jaka društva a ne broj košnica.
Odraditi brzo i efikasno za kratko vreme da pomognemo pčelinjim zajednicama da bezbedno prezime i dočekaju proleće zdrave, vitalne i spremne za brz razvoj.
Broj ramova ostaviti na osnovu procene samog društva..
Septembra se pčele uvode u zimovanje, jer u većini krajeva nestaje pčelinje paše.se i krajnji je rok po pitanju dopune hrane.
Treba voditi računa da poslove koje ne odradimo u septembru, verovatno nećemo imati priliku da odradimo kasnije, a ako i bude prilike, neće biti bez posledica.
Društva su i dalje aktivna donose vodu, polen i po malo nektara sa određenih biljaka, užurbano propilišu pukotine i nepotrebne otvore na košnicama, vrše preslaganje meda kako to njima odgovara. Završavaju se itretmani u borbi protiv pčelinjeg krpelja VAROOE DESTRUCOR.
I preporuk a je da se svako uznemiravanja i preglede svesti na minimum!
Pčele sada povećavaju broj stražarica na letu, koja treba suziti ili ugraditi češljeve.