Glog je drvenasti žbun, cvetovi su beli. Glog je biljka kažu dobra protiv dijabetesa. Plodovi biljke se koriste kao čaj.
Glog cveta, sedam dana pre bagrema. Posle jabuke je druga jača pčelinja paša pčelinjim zajednicama. Med gloga je svetlo žućkaste boje. Dobrog ukusa i spada u kvalitetne medove. Kristalizacija glogovog meda je nakon pet meseci. Spada u kvalitetne medove. Medi dobro ako se stvore dobri klimatski uslovi. Najveći neprijatelj sakupljanju nektara je vetar. Cvet je plitak i brzo se sokovi osuše, što je problem kod mnogih plitkih cvetova,a ne samo kod gloga. Kada medi?
Glog medi kada je visoka vlažnost vazduha, temperatura oko 26˚ C i kada su dani bez vetra. Najbolje medi u prepodnevnim, jutarnjim satima do 12 popodne.
Glog, je koristan za pčelinju zajednicu, jer osim nektara daje i dosta polena.
Problemi zbog nektara gloga?
Glog zna da zamedi i da pomeša med sa nektarom bagrema, i to se veoma često dešava.
Krivac je pčelar! Svaki pčelar, a pogotovu profesionalci moraju da odvoje ova dve medonosne biljke. Naravno da je bagrem mnogo puta medonosniji i bitniji, jer spada u prvu klasu medova kod nas i u svetu.
Umešanost nektara uočava se nakon vrcanja bagrema. Pčelar može odvojiti ova dva nektara.
Postoje dva načina: Da ne stavimo medišta pre bagrema ili izvadite ramove iz medišta ako su napunjeni nektarom gloga.
U čemu je problem ako se pomešaju ova dva nektara ili meda?
Prvo med nije bezbojan i ne spada pri analizi za otkup na veliko u prvu klasu medova,mislim na bagrem. Bagrem ide u drugu klasu i cena niža.Drugi problem je kristalizacija bagremovg meda. Primese glogovog meda dovode do brže kristalizacije bagrema i ujedno dokaz da nije čist bagremov med.
Ja lično vodim računa da mi bagremov med uđe u prvu klasu. To rešavamo lako na opisane, navedene načine. Načine birate sami.