Ubiranje suncokreta

Žetva suncokreta u 2024.godine je u toku. Suša je ove godine uticala da žetva suncokreta počne ranije nego prethodnih godina i smanjila je očekivani prinos u proseku za 20%.  Loše podešen kombajn u žetvi suncokreta može imati i više od 20% gubitaka u zrnu ,  što je daleko više od dozvoljenih 3% do 5% .

Žetva suncokreta se obavlja univerzalnim žitnim kombajnima, adaptiranim (prilagođenim), uređajima za ubiranje suncokreta.

Gubitke kombajn pravi na hederu, vršalici i separacionim organima .

Posebnu pažnju posvetiti izboru tipa hedera i izboru režima rada hedera jer su gubici najveći.

Na našim terenima se najčešće koriste sledeći hederi :

Adaptirani žitni heder.

Prilagođeni kukuruzni adapter.

Hederi namenjen isključivo za ubiranje suncokreta.

Prva dva uređaja su odavno na našim poljima i koriste sa na kombajnima starijih generacija, dok treći urađaj koriste kombajni novije proizvodnje , koji preuzimaju primat u žetvi suncokreta.

Najveće gubitke kombajn pravi na hederu  i treba posebnu pažnju posvetiti izboru tipa hedera i izboru režima rada hedera.

Pri adaptaciji žitnog hedera , montiraju se delovi, koje  isporučuje proizvođač datog kombajana, postupak montaže je brz i jednostavan , a zahvaljujući lučnom odbojniku vitla, stabljika je sečena do same glave suncokreta , što je veoma bitno kada stabljika nije u potpunosti zrela(novi hibridi suncokreta). Nedostatak ovog uređaja je što ne može da pokupi polegle biljke i na njivi ostaju uspravne stabljike koje kasnije trba usitniti , što povećava troškove . Da bi gubici zrna na hederu bili prihvatljivi treba uskladiti brzinu kretanja  , kinematiku vitla i  visinu reza.

Žetva suncokreta, prilagođenim kukuruznim adapterom, je veoma praktična u slučaju kada je kombajn već adaptiran za ubiranje kukuruza. Adaptacija se svodi da se na prste privodnih lanaca zavari nož kose , a u berački kanal se zavari kontra nož , otkidački valjci se isključe i rašire što više ako ne mogu da se skinu. Prednost ovog uređaja je u tome što može da podigne polegle biljke i kukuruzni adapter ima uređaj za sečenje biljnih ostataka. Pravi veće gubitke .

Hederi namenjen isključivo za ubiranje suncokreta , se koriste više od 20 godina, i što se tiče kačenja za kombajne nove generacije su univerzalni u većini slučajeva . Prave najmanje gubitke , mogu da pokupe polegle biljke i imaju tarup čija je visine reza nezavisna od visine reza adaptera.

Pojava gubitaka zrna na vršalici, je posledica  neprilagođenog režima rada vršidbene komore datim uslovima , koji se u zavisnosti od vlage biljne mase menjaju  u više navrata u toku dana.

Broj obrtaja bubnja treba da je što niži, koliko mu dopušta varijator bubnja, a zazor između bubnja i podbubnja povećati do granice izvršaja zrna iz glava suncokreta. Ukoliko dođe do nekvalitetnog izvrašaja , smanjiti zazor na ulazu vršidbene komore,  nikako ne povećavati broj obrtaja bubnja , može doći do loma zrna.

Nepodešenost sita i jačina vazdušne struje, može prouzrokovati gubitke na organima za separaciju. Gornje sito treba otvoriti na 2/3 a donje na 3/4 od maksimalnog. Vazdušnu struju usmeriti na sredinu sita a broj obrtaja ventilatora ograničiti na 2/3 od maksimalnog. Ukoliko sa na separacionim organima javljaju glave i stabljike suncokreta, blindirati češljasti produžetak podbubnja i prve kaskade slamotresa.

Najbitnija stvar pri podešavanju kombajna starijih generacija je da se kombajn vrati na                  „ fabričko „ podešavanje, a da se nakon toga kombajn podešava poštujući parametre koje možemo naći u Uputstvu za rukovanje i održavanje kombajna.

Savremene kombajne je mnogo lakše podesiti  zahvaljujući elektro hidrauličnom sistemu i kompijuteru , pomoću kojih je moguće podešavanje iz kabine , birajući jedan od više ponuđenih modela rada kombajna. Gubici zrna se prate na monitoru u kabini i moguće je ispraviti greške čim se pojave, takođe iz kabine kombajna.

Ni savremeni kombajni nisu svemoćni ako suncokret nije zdrav od biljnih bolesti i ukoliko je vlaga semena ispod 10 % . Otimalna vlaga zrna kada treba početi sa kombajniranjem je od 12 % do 14 %.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca