Mladi poljoprivrednik Goran Bosiljčić: Volim ovaj način života i verujem da ću se izboriti sa izazovima

Goran Bosiljčić iz sela Beomužević ima 30 godina. Bavi se poljoprivredom  od stočarstva do proizvodnje mlečnih proizvoda.

“Naše selo je poznato po poljoprivredi. Moja porodica se bavi stočarstvom: držimo ovce, koze, svinje i krave, a bavimo se  ratarstvom i povrtarstvom. Proizvodimo sve što je potrebno za naše domaćinstvo, a višak prodajemo. Glavni proizvodi su sir, kajmak i meso.”

“Imamo osam krava rase sementalac. Dnevna mlečnost kreće se između 15 i 20 litara po kravi, u zavisnosti od laktacije. Od mleka pravimo sir i kajmak, koje prodajemo na pijaci ili dostavljamo kupcima na kućnu adresu. Imamo i 40 ovaca i 10 koza, kao i svinje, koje uglavnom prodajemo prekupcima.”

Zemlja porekla simentalske rase je Švajcarska. Iz ove zemlje, simentalac se u početku najviše izvozio u Austriju, Nemačku i Francusku, pa potom i u zemlje Balkana. Simentalska rasa je u poslednjih sto godina ispoljila najznačajniji uticaj na razvoj govedarstva u Srbiji, i danas ona čini 75% ukupne populacije goveda. Međutim, ova rasa još uvek ne ispoljava svoj pun genetski potencijal, jer kad se uzmu u obzir podaci o proizvodnji mesa i mleka, naš simentalac zaostaje za populacijama ovih goveda u zemljama zapadne Evrope.

Na teritoriji Republike Srbije, najveća zastupljenost simentalske rase je u centralnom delu zemlje gde se nalazi oko 80% od celokupne populacije, odnosno oko 530000 grla. Udeo umatičene u ukupnoj populaciji goveda simentalske rase, u 2013. godini je iznosio 34% ili 86% od ukupnog broja umatičenih grla svih rasa.

“Sjenička oplemenjena pramenka odavno se odomaćila u valjevskim selima. Ovca, koja nema preterane zahteve po pitanju uslova smeštaja, ishrane, lako podnosi i niske temperature, a uz to donosi i dobru zaradu, ističe Goran i dodaje: Ono što nas može radovati jeste da postoji sve veće interesovanje za ovčarskom proizvodnjom, a tome su umnogome doprinele i subvencije kada su u pitanju kvalitetna umatičena grla.

ALPSKA koza veoma je cenjena zbog visoke mlečnosti, od 500 do 800 litara u toku jedne laktacije koja traje oko 280 dana. Muzni vek je sedam do 10 godina, a za to vreme na svet donese od 15 do 20 jarića. Poznata je i kao francuska alpina, poreklom je sa švajcarsko-francuskih Alpa. Njen najveći proizvođač je Francuska, a sve više je zastupljena u Srbiji. Veoma je otporna na bolesti, lako se prilagođava različitim uslovima uzgoja i klime.

“Imamo prostoriju za obradu mleka, ali bi uslovi mogli da budu bolji. Trenutno radimo sa onim što imamo, ali roba nam je kvalitetna i mušterije su zadovoljne.”

“Život na selu nije lak, priča nam ovakaj mladi poljoprivrednik.  Treba puno raditi da bi se opstalo, ali dovoljno je za pristojan život. Ne vidim sebe u gradu – volim da sam ‘svoj na svome’ i da živim u skladu s prirodom. Od detinjstva sam naučen da cenim ovaj način života.”

“Na našim njivama uzgajamo kukuruz, ječam, pšenicu i ovas, uglavnom za ishranu naših životinja. Nešto malo dokupimo, kao što su koncentrati, soja i slično.”

“Od prodaje mlečnih proizvoda se više isplati nego od prodaje sirovog mleka. Sir i kajmak prodajemo po ceni od 1.200 do 1.400 dinara po kilogramu. Mleko otkupljujemo, ali cene su niske – između 50 i 80 dinara po litru, u zavisnosti od mlekare. Trenutna cena prasadi je 300 dinara po kilogramu, a jagnjadi 500 dinara.”

“Budućnost na selu je neizvesna. Mnogi se oslanjaju na subvencije, koje značajno pomažu. Suše i nedovoljno hrane predstavljaju problem, ali mi smo za sada uspeli da se organizujemo i zadovoljni smo prinosima ove godine. Ja volim ovaj način života i verujem da ću se izboriti sa izazovima.”

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca