Papke kod ovaca i koza trba redovno kontrolisati kako ne bi došlo do prerastanja ili oboljenja papaka. U zavisnosti od vrste pašnjaka odnosno podloge kojom se životinje kreću papci se i troše više ili manje, pa se tako po kamenitom pašnjaku više troše nego po mekom.
Obrezivanje papaka ne treba raditi po toplom vremenu i kada su ovce visoko bremenite. Lakše je obrezati papke usred neke rose ili kiše. Obrezivanje papaka je dobro kombinovati sa drugim poslovima kao što je striža ili tretiranje protiv parazita. Najbolji primer kako treba da izgledaju obrezani papci su papci nekog novorođenog jagnjeta. Da bi smo znali dali je potrebno i kada vršiti obrezivanje papaka najbolje je redovno pratiti rast papka i način na kji se ovce kreću dali je „normalan“ ili možda bolan. Za obrezanje papaka potrebano je imati nož i makaze za papke a mogu da se upotrebiti i klešta za žicu sa tupim vrhom.
Prilikom obrezivanja papaka noga životinje se drži čvrsto, papak treba da se očisti od blato i balege, pažljivo pogleda dali ima znake truljenja, koje je boje, dali miriše i tretirati na odgovarajući način. Nožem se očisti sva nečistoća iz papka, ali nesme da se zađe preduboko samo koliko je zahvaćeno. Potom ide obrezivanje oko ivice sečući male komadiće bez žurbe. Treba iseći i papak u zadnjem delu ako dotiče tlo.
Dezinfekcija papaka
Za dezinfekciju papaka mogu da se koriste:
– bakar sulfat 10-20% (CuSO₄)
– formalin 5-10%
– cink sulfat 10-20% (ZnSO₄)
Bakar sulfa i formalin se koriste kao rastvor, odnosno kupka nakon obrade papaka 2-3 min. postupak ponoviti nakon 2-4 nedelje.
U novije vreme se koristi cink sulfat iz više razloga:
– ima dobru prodornost u tkivo između prstiju 2-5 cm
– izaziva pozitivan efekat na samoj površini rožine
– manje je toksičan
– jeftiniji je
– ima baktericidno dejstvo
– pozitivno utiče na kvalitet runa
– cink je sastavni deo mnogih enzima, vrši lečenje i preveniranje papaka.
Cink sulfat može da se koristi kao suva supstanca i kao rastvor, kupka 10% cink sulfata za zdrave životinje vreme prolaska kroz kupke je 2-5 min. Dok za bolesne životinje ponoviti tretman za 5-7 dana i to sa 20% cink sulfat vreme prolaska 2 min. I još jednom za 3-4 nedelje ponoviti postupak za sve životinje i zdrave i bolesne sa 10% rastvor cink sulfat.
Priprema rastvora se vrši sa 22-35% cinka u supstanci ako je u pitanju monohidrantni.
1 kg supstance u 14 l vode za 10% rastvor
Za 20% rastvor upola manje vode.
Pri tom je važno:
– da se orezivanje papaka vrši na jedno mesto
– obavezno je spaljivanje delova rožine
– ako je moguće promeniti pašnjak
– redovno vršiti izćubravanje objekta i dezinfekciju poda
– redovno dezifikovati papke.
Mikroorganizmi koji izazivaju trulež papaka, kasnije i šepavost grla bez domaćina žive 12 dana. Ako se bude koristila pregonska ispaša i budemo menjali pašnjake smanjujemo mogućnost zaraze.