Crni luk se odlikuje malim potrebama za toplotom, a pri tom vrlo brzo obrazuje listove, što omogućuje njegovo uspešno gajenje kao predkulture, naknadne i međukulture u zaštićenom prostoru. Mladi luk se gaji kao ista kultura ali veoma uspešno i kao međukultura, između krastavaca, salate i paradajza što može dati prinos i od 6kg/m<sup>2</sup>. Za proizvodnju se koristi krupan arapadžik (glavičurak) prečnika 2-3cm. Najbolje su sorte sa većim brojem klica, intenzivnog rasta. Iz ovakve lukovice se veoma brzo razvija mladi luk.
U proizvodnji mladog luka najpodesnija je sukcesivna sadnja u razmaku od 15 do 20 dana, što obezbeđuje kontinuitet u prispevanju. Sadnja se obavlja od kraja oktobra do kraja februara. Radi bržeg nicanja primenjuje se nekoliko načina obrade lukovica. Moguće je gomile lukovica, pokrivene slamom ili drugim materijalom, držati u toploj prostoriji 5-7 dana i zalivati toplom vodom (40-45 ˚C). Lukovice se mogu potapati u vodu temperature 35-40C u toku 12-15 časova. Efikasan način obrade lukovica za sadnju u oktobru i novembru je odsecanje vrata lukovice. Ovim se omogućuje brzo nicanje i povećanje prinosa od 50%. Sem kvašenja, lukovice se mogu 5-7 dana držati na temperaturi od 30C i relativnoj vlažnosti vazduha 80-90%. Svi načini obrade lukovica imaju za cilj brže prorastanje listova i korena.
Osim proizvodnje iz arapadžika, luk se u zaštićenoj bašti može proizvesti i iz rasada. Setva se obavlja polovinom septembra, a sadnja krajem oktobra na rastojanju 18-20 x 5cm. U objektima sa grejanjem, u toku proizvodnje, treba održavati temperaturu od 18 do 20 ˚C za vreme sunčanih dana, odnosno oko 14 ˚C kada su dani oblačni. Kvalitet mladog luka je bolji pri temperaturi u objektu od 10 do 12 ˚C ali je rast nešto sporiji. U toku vegetacije obavljaju se 1-2 međuredna okopavanja i u fazi tri lista prihranjuje se sa 30g azotnog đubriva ne metar kvadratni. Neposredno posle sadnje crni luk se dobro zalije, a zatim svakih 10-15 dana sa 10l vode na metar kvadratni. Vreme dospevanja mladog luka zavisi od uslova proizvodnje. Pri temperaturi gajenja od 18 do 20˚ C u periodu oktobar-novembar, mladi luk dospeva za 40-45 dana, u decembru i januaru za 30-35 dana, a u februaru i martu za 20-25 dana. Prirast mladog luka u odnosu na posađene lukovice zavisi od osvetljenosti. Tokom jeseni i pri gajenju pod stolovima i policama prirast je 1-20%, a u rano proleće 90% od težine sadnog materijala. Prinos mladog luka zavisi od vremena ubiranja (najbolji je u fazi 6-8 listova) i kreće se od 0,5 do 15 kg/m<sup>2</sup>, što zavisi od toga da li se ubere mladi luk ili lukovica.