Mešavine čajeva za različite tegobe

U srcu Srbije, među pitomim brdima i čistom prirodom, opstaje jedna stara tradicija – prikupljanje i upotreba lekovitog bilja. Jedan od čuvara te tradicije je Vlastimir Cvetković, unuk čuvenog Borka Travara, iz Svrljiga,  koji nastavlja porodični zanat i kroz svoju „Biljnu apoteku“ pomaže ljudima da pronađu prirodne lekove za razne tegobe. 

„Čajevi su sastavni deo naše kulture, posebno u zimskom periodu, kada svi piju čajeve za prehladu,“ kaže Cvetković dok sipa topao napitak. „Najčešće se traže čajevi za lečenje bronhitisa, astme i nervne napetosti, kao i preparati za regulisanje telesne težine i odvikavanje od pušenja.“

Porodično znanje i lekoviti recept

Znanje o lekovitom bilju u porodici Cvetković prenosi se s kolena na koleno. Borko Travar bio je jedan od najpoznatijih narodnih travara u regionu, a njegovi recepti i danas se koriste.

„Moj deda je govorio da u prirodi postoji lek za svaku bolest, samo ga treba pronaći,“ priseća se Vlastimir. „Još kao dečak sam sa njim išao u berbu trava, a kada sam ostao bez posla kao inspektor rada, odlučio sam da u potpunosti nastavim njegovim stopama.“

Danas Vlastimir pravi mešavine čajeva za različite tegobe. Za upale grla preporučuje čaj po kataloškom broju 3, dok je za nervnu napetost i nesanicu idealan čaj broj 12.

„Mešavine se prave od pažljivo branog bilja. Moja glavna područja za berbu su Požarske planine, Ozren, Goč i Vlasinsko jezero. Vlasina je poznata po retkim endemskim biljkama, poput gorke deteline, koju sve više ugrožavaju korovi,“ objašnjava on.

*Lekovito bilje u Srbiji – blago koje negujemo

Na prostoru Srbije raste više od 100 vrsta lekovitih biljaka. Najkvalitetnije su one koje se beru daleko od puteva, u čistim i netaknutim prirodnim staništima.

„Na Srpskoj planini raste žalfija, koja je, kako je govorio profesor Tucakov, najkvalitetnija u Evropi. Beremo i kantarion, majčinu dušicu, hajdučku travu i retku travu prostrel, koja raste samo na Tresibabi i Plešu,“ navodi Cvetković.

Od hobija do porodičnog posla

Firma koju je osnovao nosi ime „Borko Travar“, a u njoj radi cela porodica. Njegova ćerka, koja je zdravstvene struke, učestvovala je u osmišljavanju „Velnes čaja“, specijalne mešavine biljaka za opuštanje.

„Berba počinje u martu sa podbelom, jagorčevinom i rese od leske, a nastavlja se sve do oktobra. Najtraženiji čajevi su oni za respiratorne tegobe, stomačne probleme, nervne bolesti, gojaznost i, sve više, čajevi za opuštanje,“ kaže on.

Tradicija i novi izazovi

Iako postoji interesovanje za prirodne lekove, broj ljudi koji znaju da pravilno beru i suše bilje sve je manji.

„Najbolje je kad sam berem. Treba mi oko pet do šest kilograma svežeg bilja po vrsti godišnje. Bilje sušim prirodno, a u planu je kupovina sušare,“ kaže Cvetković i dodaje da želi da proširi posao i otvori biljne apoteke u većim gradovima.

„Ako nemaju da plate, Bog će mi platiti

Vođen dedinim principima, Cvetković često daje čajeve i onima koji ne mogu da plate.

„Deda mi je govorio: ‘Ako čovek nema para, Bog će ti platiti.’ To je ono što me vodi u ovom poslu,“ zaključuje on.

Zainteresovani mogu posetiti „Biljnu apoteku“ u Svrljigu, ulica Đurinačka 28, ili kontaktirati Vlastimira Cvetkovića na telefon 018/821-298.

Priroda je najbolji lek – treba samo znati kako da je slušamo.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor