Septocyta ruborum može biti veoma štetna u proizvodnji kupine, posebno u starijim zasadima. Patogen prouzrokuje bolest izdanka kupine, što dovodi do sušenja istog. U prošlosti je je ovaj patogen bio od izuzetkog ekonomskog značaja, te su celokupni zasadi krčeni. Jedan od osnovnih razloga jače pojave ljubičaste pegavosti kupine jeste proizvodnja zaraženog sadnog materijala. Osnovni simptom S. ruborum je sušenje izdanaka kupine. Prvi simptomi pojavljuju se tokom leta. I njihovoj osnovi pojavljuju se tamno-zelene pege koje se kasnije uvećavaju i dobijaju tamno-crvenu boju. Širenje patogena je od osnove izdanka ka vrhu. U proleće gljiva nastavlja sa razvojem, pege se uvećavaju i na njima se mogu videti crne loptaste tvorevine (piknidi). Uz prisustvo većeg broja pega na izdncima dolazi do njihovog sušenja. Na listovim se takođe mogu pojaviti simptomi u vidu sitnih sivih pega sa tamnijim obodom. Pege na listu su od manjeg značaja..
Kao preventivnu meru, neophodno je za podizanje zasada koristiti zdrav sadni materijl. Tokom vegetacije zaražene izdanke neohodno je ukloniti iz zasada i izvršiti njihovo spaljivanje.
Za uspešno suzbijanje ovog patogena neophodna su 3-4 hemijska tretmana. Tri tretiranja treba obaviti do cvetanja, a jedno posle berbe. Od fungicida mogu se koristiti preparati na bazi neorganskih jedinjenja bakra za prva dva tretiranja, a nakon toga tiofanat- metli, azoksistrobin, kao i kombinaciju piraklostrobina sa boskalidom.