Aktuelne mere zaštite jagode

Zasadi jagode, u zavisnosti od sortimenta i načina proizvodnje, se trenutno nalaze u veoma osetljivoj fenofazi početak razvoja ploda do plodovi u periodu zrenja, karakteristična boja za kultivar. Ovaj period je kritičan za ostvarivanje stabilnog i kvalitetnog prinosa, ali istovremeno predstavlja i fazu kada su biljke podložne infekcijama od strane različitih biljnih patogena, posebno u uslovima povećane vlažnosti.

Rizik od sive truleži (Botrytis cinerea)

Najavljene padavine u mnogim proizvodnim regionima stvaraju izuzetno povoljne uslove za razvoj najznačajnijeg patogena jagode u ovoj fazi – prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea). Ova gljiva ostvaruje infekciju prvenstveno preko cvetova (njegovih delova poput prašnika i kruničnih listića), a kasnije se razvija na plodovima izazivajući njihovo propadanje pre i tokom berbe, kao i u fazi skladištenja. Visoka relativna vlažnost vazduha i prisustvo slobodne vode na biljnim delovima tokom cvetanja i zametanja plodova su ključni faktori za ostvarenje infekcije. Stoga je u regionima gde se očekuju kiše neophodno sprovesti preventivne mere zaštite primenom registrovanih fungicida kako bi se sprečile infekcije i kasniji gubici u prinosu.

Prisustvo lisnih pegavosti

Pored sive truleži, vizuelnim pregledima zasada jagode u pojedinim regionima uočava se i prisustvo simptoma bolesti lista:

Siva pegavost lista jagode (Mycosphaerella fragariae): Manifestuje se kao okruglaste pege, u početku sitne i purpurne, koje kasnije dobijaju sivi ili beličasti centar i tamnoljubičasti obod. Jaka zaraza može dovesti do spajanja pega i propadanja većeg dela lisne mase.

Crvena pegavost lista jagode (Diplocarpon earlianum): Izaziva nepravilne, crvenkasto-ljubičaste pege koje se šire i mogu zahvatiti ceo list, dajući mu spržen izgled.

Palež lista jagode (Phomopsis obscurans): Karakterišu je krupnije, često V-oblika pege koje se šire od ivice lista ka glavnoj žili, sa jasno vidljivim koncentričnim zonama i sitnim crnim tačkastim plodonosnim telima gljive (piknidima).

Iako ove bolesti primarno napadaju listove, smanjujući fotosintetsku aktivnost i vitalnost biljaka, što posredno utiče na prinos i kvalitet plodova, one takođe predstavljaju izvor inokuluma za naredne infekcije i mogu oslabiti biljke čineći ih podložnijim drugim problemima.

Preporuke za Proizvođače

S obzirom na značajne razlike u:

Prisustvu i intenzitetu simptoma navedenih bolesti lista u različitim lokalitetima,

Najavi i količini padavina koje direktno utiču na rizik od sive truleži,

Fenofazi razvoja jagode koja može varirati u zavisnosti od sorte i mikroklimatskih uslova,

teško je dati jedinstvenu preporuku za zaštitu na nivou cele zemlje. Izbor fungicida zavisiće od spektra bolesti koje je potrebno suzbiti (samo siva trulež ili i lisne pegavosti), kao i od faze razvoja plodova zbog poštovanja karence preparata.

Zbog toga, upućujemo proizvođače jagode da aktivno prate stanje u svojim zasadima i da se za konkretne, ažurirane mere zaštite informišu putem sistema Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PISS):https://pissrbija.rs/pocetna

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor