Iskustva pčelara sa nukleusom

Svaki pčelar pristupa pčelarenju prema mogućnostima i željama, a tehnologiju pčelarenja bira prema finansijama, znanju i uslovima paše. Ne postoje pravila kako se mora pristupiti pčelarstvu i kako treba pčelariti. Ali zakonitosti razvoja pčelinjeg društva moraju se poštovati. Neki možda nisu čuli za nukleus.

Nukleusi su idealne male košnice za sve koji se počinju baviti pčelarstvom, a i za pčelare koji u pčelinjaku drže rezervna društva. To je malo zastupljena košnica.

To su male košnice veličine od 5-7 okvira.

Ilustracija: Uzimanje nukleusa
Ilustracija: Uzimanje nukleusa

Nukleusi služe za uzgoj, sparivanje, testiranje i čuvanje rezervne matice. Nukleusi se u pčelinjicima drže kao pomoćne zajednice sa kojima pojačavamo osnovna društva. Postoje više tipova nukleusa, a pčelar će držati one čiji su okviri isti sa košnicama sa kojima se bavi uzgojom pčela.

Po potrebi pčelinja zajednica može i prezimeti u takvim malim košnicama. Nukleuse-oplodnjake koriste uzgajivači pčelinjih matica kod svoje proizvodnje.

Citiraću prof. Dr Jovana Kulinčevića “Očigledno je da je u pitanju čista zabluda da se sa šakom pčela može obezbediti kvalitetno sparivanje i pravovremeno pronošenje matica. Istina u malim nukleusima mikro proizvodnja može biti jeftinija, ali kada se uzme u obzir nestabilnost takvog i dužina trajanja. Ako spojimo period od izvođenja preko sparivanja i pronošenja matica, videćemo da kada su u pitanju oplodnjaci sa normalnim okvirima isti iznose oko 12 dana, dok je to kod mikronukleusa skoro 18 dana. Znači da maticama u mini oplodnjacima trebalo je 50% više vremena za sparivanje i pronošenje. Još više se to odnosi na količinu sperme u spermateci”.

Ja isključivo radim sa dvodelnim nukleusima i to dva puta po šest rama i sa istim ulazim u zimu, razlog tome je osećaj pčela za količinu foromona u vosku i ulazak brojčanije u zimu jer je pokrivenost 12 rama sa urađenim satnim osnovama.

Jedan od načina rada sa 6 ramnim DB nukleusima:

  • pošto ću opisati više postupaka s kojima radim, a razlikuju se jedan od drugog u zavisnosti kada i kako želimo da iskoristimo istu novostvorenu zajednicu. Pčelinja zajednica za reprodukciju prati se najmanjedve godine da bi se sve osobine zapisale i konstatovale. Kada konstatujemo da je matica izuzetnog kvaliteta pod kvalitetom podrazumevamo da pčelinja zajednica u sebi ima najmanje 1/6 sanitarnih pčela koje če prepoznati i otkloniti sve bolesti koje se pojave u zajednicu.zatim dobra za prinos meda, da nije sklona velikoj rojbi,da nisu pčele iz košnice agresivne i napadaju druge pčelinje zajednice stvarajući grabež, da je pčelinja zajednica zdrava I radno raspoložena. Rojenje Maticu vadimo u nukleus sa dva rama starog legla, jedan meda, jedan perge i dva prazna urađena mlada gde je bar jedno leglo izašlo, sve to stavljamo u nukleus istresemo i malo pčele, sipamo vodu u skrajnji ram . Pčele starke vratiće se u svoju košnicu kojoj ćemo skinuti medište kod mene su na 20 rama ostaviću plodište sa 10 .

Pčela će odmah izvući matičnjake, a matica u nukleus počeće da leži u slučaju da nemamo nekog unosa možemo dodati stimulativno u zbeg jedan poluram sa medom radi stimulacije i pokretanja matice da počne sa zaleganjem,ili hranilicu sa sirupom može i pogača u zbegu. Peti dan pokidaćemo matičnjake u košnici, zatim izvadimo ona dva rama iz nukleusa koji su ubačeni kao novi, a da je iz njih izašla bar jedna tura legla i ubacimo u centar legla, u pčelinju zajednicu na ta dva rama mladog legla izvućice odmah kvalitetne matičnjake u velikom broju. A u nukleus matica nastavlja da polaže jaja.

Deseti dan od stavljanja mladog legla ocenimo koliko možemo izvaditi matičnjaka, i toliko izvadimo iz jakih pčelinjih zajednnica ramove ( bez matice koja ostaje u pčelinju zajednicu matičnu) sa starim leglom medom pergom u nukleuse. Pčele starke vratiće se u svoje zajednice,iz nukleusa obavezno na skrajnim ramovima sipati vodu u prazne ćelije. Jedanaesti dan mnogo tankim a,  i uzanim nožem pažljivo opkrajamo matičnjake i stavljamo u nukleuse na leglo uz pomoć čačkalica. Ostavimo i u pčelinju zajednicu iz koje vadimo matičnjake. Dokle god se ovo radi hrana prihrana mora biti u izobilju. Čekamo da se vrate sa opolodnje,  kod vraćanja sa oplodnje bitno je da tada ima unosa da mlade počnu što pre zaležanje gde da li ćemo nositi van pčelinjaka ili u vaš pčelinjak na vama je da odlučite?

Ilustracija: Nukleus u junu mesecu
Ilustracija: Nukleus u junu mesecu

Ja imam i stacionarne i prenosne nukleuse. Stacionarni stoje na postolja između 3 ili 4 košnice,  tako da mi služe za pojačanje pčelinjih zajednica, a prenosni za ukrštanje i prodaju. Svake druge godine obavezno ubaciti po neku maticu iz pčelinjaka koji nije bio u kontaktu sa vašim. Ovo je jedan od načina proizvodnje za svoju upotrebu!!! Događa se da u jesen ostanu dosta nukleusa, jer isti nisu prodani ili su ostavljeni u rezervu da sačekaju proleće.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca