Ova biljka će uravnotežiti i unaprediti vaš život

Šatavari biljka (Asparagus racemosus) je puzavica sa drvenastim stabljikama i lišćem nalik na borove iglice. Potiče iz Indije, Australije, I iz nekih oblasti Kine.  Gomoljasti koreni, najvitalniji delovi biljke su se dosta koristili zbog njihovih lekovitih svojstava, a lišće i cvetovi mnogo manje. Ova biljka je puna cinka, kalcijuma, minerala, i vitamina B kompleksa. Njeni estrogeni ne proizvode sporedne negativne efekte. Ova biljka će uravnotežiti i unaprediti vaš život pa se često i naziva „kraljica bilja“.

Balansira hormone tokom svih faza ciklusa žene, isto tako i u menopauzi. Ova je biljka ženski reproduktivni tonik, izuzetno blagotvornog delovanja na maternicu, jajnike i na  reproduktivni sustav u celosti. Ubažava urogenitalne upale i probleme. Potiče plodnost i libido. Deluje kao afrodizijak. Jednako je dobra i za muškarce. Ulje od šatavarija  je dobar za lumbago, išijas, upalu zglobova, efikasan je kod paralize i paresteze.

Ilustracija: Šatavari biljka. foto: http://3.bp.blogspot.com/-
Ilustracija: Šatavari biljka. foto: http://3.bp.blogspot.com/-

Šatavari biljka je popularna, jer sadrži sastojke za podmlađivanje, kao i zbog korišćenja u lečenju različitih problema koji se odnose na ženski reproduktivni sistem. Ime shatavari potiče od dve reči na sanskritu, “shata“ što znači stotina i “vari“ što znači koren, a u slobodnom prevodu znači sto korena. To je takođe, jedna od najčešćih biljaka koja se koristi u tradicionalnom sistemu hindu medicine za jačanje reproduktivnog zdravlja žena. U Indiji se ova biljka koristi veoma dugo i smatra se da je efikasna u lečenju različitih bolesti. Šatavari biljka se uglavnom koristi za održavanje hormonskog balansa kod žena, za lečenje ili sprečavanje stanja kao što su sindrom policističnih jajnika (PCOS), kao i za ublažavanje predmenstrualnog sindroma ili simptoma u menopauzi.

Prema pristalicama šatavari biljke, ona je korisna za jačanje plodnosti, jer može da leči nepravilnosti ovulacije i menstruacije. Smatra se i da se korišćenjem ove biljke smanjuje upala reproduktivnih organa tokom menstruacije, jača seksualna želja kod žena, a kod dojilja povećava lučenje mleka. Takođe, biljka se ponekad koristi za sprečavanje pobačaja i prevremenog porođaja, lečenje niza gastrointestinalnih problema, zarastanje rana i kašalj. Iako se tvrdi da je šatavari bezbedna biljka, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost nuspojava.

U  lečenju se koristi koren  šatavari, nakon posebnog postupka obrade i sušenja, a ponekada i lišće koje je igličastog oblika.

Konzumira se na više načina, ali najčešće je dostupan kao sušeni koren, usitnjen u prah. Prah se pije kao sok, pomešan s vodom ili sa prokuvanim mlekom. Od šatavari se izrađuje i ulje kojim se masira telo radi jačanja mišića i smanjenja boli kod lumbaga, ishijasa ili upale zglobova.

Sveže lišće se upotrebljava za pripremu paste koja se primenjuje izvana za olakšavanje kožnih tegoba.

Ujutro i uveče, između obroka, 1/2-1 kašičice  dodajte u toplo mleko, promešajte i popijte. Mleko  ne treba biti vruće. Najbolji efekat Šatavrai postiže se  sa mlekom.

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca