Radovanovićevi sirevi za sva čula

Jovica Radovanović iz Takova kod Uba protekle dve decenije radio je kao kuvar u Grčkoj. Jovica se sada bavi proizvodnjom sireva, ali ne onih koje konzumirano svaki dan,već je  to je posebna vrsta sireva.

Pre desetak godina upoznao se sa svojim učiteljem, Hajncom Piterom Telmanom, koji je iz planinskih krajeva Švajcarske došao da živi u jedno mioničko selo.

Hajnc kaže da nije više želeo da čuva svoj tajni recept jer misli da ova lepa zemlja i tako interesantni i prijateljski nastrojeni ljudi zaslužuju da im otkrije i prenese svoju tajnu spravljanja sira.

Radovanović je radio na Kritu i u Solunu, tako je je Hajncov recept nadogradio i dodao razne začine. Jovica im dodaje i sremuš, ljutu papriku, čak i tartufe iz okoline Valjeva. Ali osnova za kvalitetan proizvod je način pripreme. Za kilogram sira ovog majstora potrebno je oko 10 litara mleka.

“ Sirevi sun a bazi čistog mleka, bez konzervanska, bez aditiva,pojačivača ukusa,  ali je bitno na kojoj temperature se podsirava, na kojoj temperature se suši zno, I na kojoj temperature sir sazreva na jelovim daskama. Za sireve koristi kravlje I kozije, ali je idealno da se doda I kozije mleko, to bi bio pravi ukus, priča nam Radovanović, I dodaje: Ja ne pravim sir, jag a gajim, to je proces. Prvo ide zasejavanje kulture, a nakon toga prelazimo na jelove daske na kojima sir sazreva. Kada se posiri mleko, osuši zrno, ispresuje sir se stavlja u rastvor surutke, odnosno  jednu vrstu paca gde dobija slanoću. U surutku dodajem mediteransko bilje, provans trave, koje skuvam i taj čaj ima miris sena“, objašnjava proceduru pravljenja sira naš sagovornik.

Sir sa šafranom zlata vrednim, ali i sir sa jestivim zlatom – delikatesi su Jovice Radovanovića iz Takova u Tamnavi. Kuhinja mu miriše na Mediteran, jer sirevima dodaje i timari, korijander, različite mešavine začinskog bilja.

Porodica Telman čuva ovu tajnu već ko zna koliko godina. Znam samo da nema nikakvu hemiju, nikakve dodatke ukusa. Može da se desi da poneki put neki moj sir ima neku tačkicu plesni i neku anomalijicu, ali to je samo čist pokazatelj da ne postoji hemija unutra, da ne postoji konzervans“, napominje Jovica.

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca