Ništa slađe od ovog poklona

Tamara i Milan Veličković se bave pčelarstvom oko desetak godina, dolaze iz sela Jabuka kod Pančeva. U razgovoru sa Tamarom, otkrili smo kako su došli na ideju da se bave pčelarstvom.

Tamara je kao svadbeni  poklon od svog supruga Milana, dobila  košnice sa pčelama, jer Milan nije hteo da Tamara radi kod nekog drugog, nego da ima svoj sopstveni biznis.

Prva tri roja su kupili od poznanika iz sela i sa puno muke, truda i rada nastavili dalje.

Tamari pomaže suprug a i deca kada je vrcanje meda.

„Vrcanje meda je najslađi posao za pčelara, koji se sa velikom željom čeka i kruniše naporan rad i trud tokom cele godine. Kad dođe vreme za vađenje meda, pčelar treba da zna kad će vrcati, šta će vrcati i koliko sme vrcati. Ako želi da ima med sortiran po vrstama, tad taj posao mora što tačnije obaviti. Na prvom mestu, važno je znati da se vrca samo zreo med. Nezreo med sadrži veći procenat vode, pa je sklon kvarenju. Znaćemo da je med potpuno zreo ukoliko je saće celog okvira zatvoreno voštanim poklopcima, ali za vrcanje je dovoljno da je poklopljeno i samo pola. Uglavnom, znajte da što je med gušći – postiže bolju cenu“, priča nama Tamara.

U početku nisu bili seleći pčelari, ali kako ističe naša sagovornica pčelarstvo ne može bez seljenja tako da sada sele pčele na razne paše. Na bagrem idu na Rudnik, livadski je iz njihovog okruženja Jabuke, a što se tiče repice sele  prema Banatskoj Dubici kod Zrenjanina.

„Pčelarstvom se bavim, jer radim ono što volim, i jer sam stalno u prirodi. Kad se vratim od pčela budem umorna, zahtevan je to  posao, ali sam opuštenija. Pčele nikada nemaju primedbe, ali traže slugu, a ne gospodara, i ako ovo poštuješ, dobrano te nagrade –priča nam Tamara. Vlasnici su  100 košnica.

Po Tamarinim rečima ova godina je bila loša za pčelare, najviše je podbacio bagrem jer su bile kiše. Prinos je bio oko 10 kg po košnici što je malo za ovoliki trud i rad.

Veličkovici prave  još i propolis kapi, imaju polen, razne mešavine od meda, peku rakiju od čistog meda.

„Propolis je pored meda, još jedan veliki dar pčela za ljudsko zdravlje, smatra se da je propolis prirodni antibiotik, antimikotik, antiseptik, antivirusni proizvod. Sadrži više od 300 različitih jedinjenja, a nemoguće ga je stvoriti u veštačkim uslovima. Propolis je tradicionalni lek koji se u mnogim delovima sveta primenjuje i danas za jačanje otpornosti i kao sredstvo za ublažavanje simptoma upale grla, prehlada i bolesti gornjih disajnih puteva, ističe Tamara, i dodaje:

„Rakija od meda se priprema fermentacijom čistog meda, kada se završi fermentacija ide u kazan, započinje se pečenje rakije. Medovača treba da bude na 40-tak stepeni, ne jača i može se dodati čist propolis u njoj. Medovača je bela ukoliko se pravi od čistog meda. Ukoliko je rakija žuta, a ne bela, naziva se Medovina, to je rakija u jabuci dodat med.. Svoje proizvode prodaju sa kućnog praga, posećuju razne manifestacije i kasnije su otvorili na zelenoj pijaci u Pančevu svoju tezgu, rade vikendom. Takođe posećuju i manifestacije ispred opštine, novogodišnje bazare, posećuju sela. Cena meda od uljane repice je 800 dinara, livadski 900, bagrem 1200.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca