Romanovska ovca je nastala u Rusiji sredinom 19. veka u dolini Volge u Jaroslavskoj oblasti. Naziv je dobila po okrugu Romanovo-Borisoglebsk okolina današnjeg grada Tutajev.
Od samog starta je vršen odabir romanovskih ovaca na plodnost pa je posledica toga odabira do danas u svetu da je romanovska ovca ubedljivo najplodnija ovca na svetu zato je sa ponosom zovemo carska ovca.
Otpornost i plodnost su osnovne karakteristike ove ovce. Romanovska ovca ima izraženu policikličnost, što znaci da se uz određenu ishranu može postići jagnjenje prirodnim putem na svakih šest meseci. U jednoj godini se od svake ovce dobije od četiri do šest jaganjca što nijedna ovca ne može da postigne.
Romanovska ovca je sitnije građe, ovce dostižu kilažu od 50-60 kg dok ovnovi dostižu od 70-90 kg. Imaju malu uglastu glavu sa zaobljenom lobanjom i kratkim ušima kao i repom koji inosi 10-15 cm. Visina grebena ovaca je 60-62 cm a ovnova 64-65 cm. Veoma su stabilne konstitucije, imaju kratke noge i veoma sitne kosi. Odmah po jagnjenju novorođena jagnjad su veoma vitalna i počinju da jedu već sa 5-7 dana što je dosta ranije od jagnjadi drugih rasa. Jagnjad su na rođenu potpuno crne vune sa dozvoljenim belinama na glavi, nogama i vrhu repa. Beline na ostalim delovima tela nisu dozvoljene. Prosečna težina jagnjadi sa 90 dana iznosi 22-25 kg uz adekvatnu ishranu. Meso ove rase ovaca je izuzetnog kvaliteta i odličnog ukusa. Randman mesa iznosi od 50 do 55%.
Vuna ovih ovaca je gruba, ima siv izgled zbog mešavine finih, belih vlakana puha i crnih osijastih vlakana. Ovnovi imaju grivu od dugih crnih osjastih vlakana oko vrata i na prednjem delu grudi. Prinos vune po ovci iznosi 1,4-1,6 kg a kod ovnova 2-3 kg. Noge, lice i uši su obrasli kratkom crnom dlakom, a delimično i belom zbog šara koje se javljaju.
Romanovska jagnjad su veoma rano, već oko četvrtog meseca, polno zrela. Ova osobina omogućuje i ranije pripust od uobičajnog. Većina se ipak slaže da šilježice ne bi trebalo pripuštati pre 8-10 meseci starosti, dok ne postignu najmanje 70-75 procenata težine odraslih jedinki – oko 40kg.
Sama konstitucija ovce, kao i relativno sitnih jagnjadi, dovodi do toga da se ovca jagnji lakše nego većina drugih rasa.
Prirast jagnjadi varira i u granicama je od 200-300g dnevno. Težinu od 30kg romanovsko jagnje dostigne prosečno za 100-120 dana.