Čaj za svaku priliku

Žalfija je jedna od najpopularnijih lekovitih biljaka kod nas, posebno tokom zime kada haraju virusi i grip. U našem narodu je poznata i pod imenima kuš, lekovita slavulja, krstašica.

Žalfija ( lat. Salvia officinalis), je višegodišnja polugrmasta biljka visine 30 do 60 cm. Potiče iz područja Mediterana, raste na sunčanim i sušnim mestima, a u prirodi se često može naći na kamenitim obroncima i  livadama. U pitanju je izuzetno otporna biljka koja dobro podnosi toplu i suvu klimu. Voli dosta sunca, a sadi se iz semena i sadnica, zahteva dobro drenirano zemljište, pa je dobro dodati malo peska kako bi se poboljšala drenaža. Optimalno vreme za sadnju je u proleće, nakon što prođe opasnost od mraza. Žalfija ima glavni, vretenasti koren (nalik šargarepi), što omogućava biljci da prodre dublje u zemlju u potrazi za vodom i hranjivim materijama. Iz glavnog korena izrastaju brojni bočni korenčići, koji su razgranati što omogućavajućava biljci da stabilno stoji i dobro upija vodu. Zbog svoje strukture koren žalfije je otporana na sušu zato treba biti oprezan sa zalivanjem i to tek kad je zemlja u potpunosti suva. U suštini joj ne treba đubrenje osim ako nije u pitanju baš posno zemljište. Žalfija je poznata po svojim listovima koji su izduženo-ovalni ili kopljasti sa blago zašiljenim vrhom. Listovi su prekriveni sitnim, baršunastim dlačicama, što im daje mek i svilenkast osećaj na dodir. Gornja strana lista je sivkasto-zelena, a donja nešto svetlija i takođe blago dlakava. Listovi imaju intenzivan, začinski miris zahvaljujući visokoj koncentraciji eteričnih ulja, a gorak i pikantan ukus, pa se koristi kao žačin u italijanskoj i francuskoj kuhinji. Listovi se mogu brati tokom cele godine, ali su najboljeg kvaliteta pre početka cvetanja. Beru se ujutru kad spadne rosa i suše na promaji. Žalfija cveta krajem proleća i početkom leta, obično u periodu od maja do jula. Cvetovi su mali i zvonoobrazni, grupisani u uspravne cvasti najčešće svetloplave ili ljubičaste boje. Da bi biljka bila gusta i zdrava potrebno je redovno uklanjati mrtve i prezrele grančice, a obrezivanje u proleće je obavezno kako bi se podstakao rast novih izdanaka.

Žalfija je poznata po svojim izuzetnim lekovitim svojstvima i već vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini. Zahvaljujući visokoj koncentraciji eteričnih ulja poput tujona, kamfora i cineola ima snažno antiseptičko i protivupalno dejstvo. Koristi se za ispiranje usta i grla kod upala, za ublažavanje simptoma upale desni (gingivitisa) i drugih dentalnih problema. Žalfija stimuliše lučenje želudačnih sokova i poboljšava varenje, pa se koristi za smanjenje nadimanja, grčeva u stomaku i pomaže kod dijareje. Žalfija je poznata kao prirodni lek za prekomerno znojenje. Njeni aktivni sastojci pomažu u regulaciji znojnih žlezda, koristi se za smanjenje noćnog znojenja, posebno kod hormonskih promena kao što je menopauza. Žalfija je efikasna u ublažavanju simptoma menopauze valunzi, nervoza i promene raspoloženja, jer njena prirodna svojstva pomažu u regulisanju hormonskog balansa. Zbog svojih antiseptičkih svojstava koristi se kod rana, posekotina i kožnih infekcija, akni… Žalfija ublažava probleme sa respiratornim sistemom, odnosno pomaže kod prehlade, kašalja i bronhitisa, a čaj se koristi i za inhalaciju i čišćenje disajnih puteva. Takođe, koristi za poboljšanje pamćenja i koncentracije, deluje i kao blago sredstvo za smirivanje, pa pomaže kod anksioznosti, nervoze i stresa. Žalfija je bogata antioksidansima, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i usporavaju proces starenja.

Žalfija je moćna biljka, ali je treba koristiti umereno, jer aktivni sastojci poput tujona mogu biti toksični u prekomernim dozama. Zbog toga se ne preporučuje trudnicama, jer tujon iz žalfije može izazvati kontrakcije materice i izazvati prevremeni porođaj. Treba da je izbegavaju i dojilje, jer može smanjiti proizvodnju mleka. Žalfija se ne preporučuje osobama sa epilepsijom ili drugim neurološkim problemima. Takođe, treba da je izbegavaju osobe sa visokim krvnim pritiskom, dijabetičari, deca mlađa od 12 godina… Da biste bili sigurni najbolje je da se pre upotrebe konsultujete sa svojim lekarom koji će najbolje moći da vas posavetuju da li i u kom vremenskom intervalu možete bezbedno da koristite žalfiju.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor