U okviru projekta „Tradicija u službi lokalnog razvoja“ koji realizuje Etno-mreža uz podršku Ministarstva poljoprivrede i NALED-a, podmetač od pustovane vune s „banatskom šarom“ izabran je kao jedan od tri proizvoda iz Srbije koji će dobiti dizajnirano pakovanje i certifikat. Podmetač sa banatskom šarom naći će se na mapi autentičnih proizvoda na kojoj će biti predstavljeni gradovi i opštine sa tradicionalnim motivima.
U svom radu koriste stare postupke – pustovanje, tkanje i nec tehniku, objašnjava Jasna Vujičić:
„U trenucima kada živimo brzo i kada smo otuđeni i malo vrednujemo opredelili smo se za nešto što je sporo, što neguje timski duh, porodicu i tradiciju i što nas podseća gde smo, ko smo i odakle smo.“
U udruženju prave različite predmete koji imaju i upotrebnu vrednost. Posao nije nimalo lak i samo za jedan podmetač potrebno je 40 sati rada, ali ove žene uživaju u kreiranju ornamenata „banatske šare“.
„Tehnika rada nam dozvoljava veliku širinu“, kaže Jadranka Dimitrievska, „može svako da se iskaže i da pokaže svoju kreativnost i lepotu stvaranja prilikom uklapanja raznih boja.“
Marina Trifunović je tek dve godine u udruženju i uspela je da savlada sve tehnike, a sada podučava druge:
„Nisam ništa znala da radim od ovih ručnih radova, ali uz volju i želju sve može da se nauči.“
Olga Žolnai Jokanović, predsednica Udruženja građana „Panonke“ očekuju da će Pančevo, po proizvodima sa banatskom šarom, postati prepoznatljivo i van granica naše zemlje:
„Ono što najviše očekujemo to je da bude usvojen kao protokolarni poklon, prvo ovde u našoj lokalnoj zajednici, a posle i u čitavoj Srbiji. Očekujemo da se pojavi na sajmovima i da bude reprezentativno predstavljen u originalmom pakovanju koje će osmisliti stručnjaci.“
U Evropi je 2018. godina proglašena godinom tradicije i „Panonke“ imaju želju da se „banatska šara“ nađe i na nacionalnoj listi nematerijanog kulturnog nasleđa Srbije.