U toku zime se priprema salata od korena rotkve koja je pored toga što je zdrava I lekovita.Ima u svom sastavu ugljenih hidrata, malo belančevina, eteričnih ulja, sumpora. Koristi se i u narodnoj medicine za lečenje raznih bolesti. U njenom korenu ima 86 % vode , do 2 % belančevina, 0.1 % masti , 1.55 % celuloze , vitamina C od 16-44 mg/100 gr
Rotkva klija na 2-3°C, a podnosi do -6 °C. Optimalna temperature za razvoj je od 16-18 °C. Zahteva dosta svetla, ne podnosi dobro vazdušnu sušu .Uspeva kako na teškim hladnim I vlažnim zemljištima, tako I na plodnim strukturnim zemljištima gde se ostvaruju I bolji prinosi.
Treba poštovati plodored i vratiti je na istu parcel posle 4-5 godina . Osnovnu obradu uraditi posle skidanja preduseva na dubinu od 35-40 cm i istovremeno uneti planiranu količinu mineralnih đubriva Posle osnovne obrade treba povšinski pripremiti zemljište tanjiranjem, drljanjem ili setvospremače.
Ako se ne radi po preporuci iz agrohemijske analize ili ako nije urađena treba uneti 50-80 kg azota (N) , 50-70 kg fosfora (P) I 80-110 kg kalijuma (K) I to 2/3 fosfornih i kalijumovih đubriva pod osnovnu obradu, a ostatak i ½ azotnih pod predsetvenu pripremu. Ostatak azotnih đubriva koristiti za prihranjivanje.
Zimska rotkva se seje u junu i početkom jula, u redove na međuredni razmak od 30-50 cm, rastojanje u redu od 10-15 cm I na dubinu 2-3 cm. Po potrebi kada biljke niknu raditi proređivanje na predviđeni razmak u redu oko 12-18 cm. Zajedno sa kultiviranjem, koje treba obavezno raditi ,uraditi I prihranu. Treba je zalivati svakih 7-10 dana .
Vađenje korena treba uraditi pre jačih jesenjih mrazeva i tada paziti da se koren ne ošteti pošto gubi tržišnu vrednost.