Hladnim ceđenjem iz zrelih semenki žutog i smeđeg lana dobija se bistra žuta tečnost blagogorkog ukusa i karakterističnog, slabog mirisa. Smatra se da se u jednoj supenoj kašiki lanenog ulja nalazi u proseku 8g omega 3 masnih kiselina. One su važna komponenta za skoro sve ćelijske procese i neophodno ih je unositi u dovoljnoj količini kako bismo očuvali zdravlje. Čoveku je potrebno barem dva puta više omega 3 u odnosu na omega 6 masnih kiselina, dok se modernim načinom ishrane unosi preko deset puta više omega 6 u odnosu na omega 3. Zbog toga se omega 3 masne kiseline smatraju posebno deficitarnim i lekari često preporučuju povećanje njihovog unosa. Nedostatak omega 3 masnih kiselina povezan je sa mnogim bolestima modernog doba, pojavom kancera, depresijom, srčanim problemima i artitisom.
Kombinacija aspirina i omega-3 masnih kiselina može i da pomogne kod kardiovaskularnih oboljenja, ali se ne sme uzimati bez lekarske kontrole.
Omega-3 masne kiseline mogu, takođe, da pojačaju potrebu za lekovima koji snižavaju nivo šećera u krvi.
Hladno ceđeno laneno ulje snižava nivo triglicerida u krvi, smanjuje rizik od srčanih udara.Esencijalne masne kiseline iz hladno ceđenog lanenog ulja štite od angine i snažno jačaju imunitet.
Fitoestrogeni iz hladno ceđenog lanenog ulja uspešno stabilizuju estrogen (ženski polni hormon – potencijalni podstrekač malignih oboljenja ) i umanjuju njegovu aktivnost, kao i rizik od nastanka tumora dojke i jajnika.
Ako želite da smršate, laneno seme uzimajte ujutru, dve kašičice semena pomešajte sa jogurtom.