Spanać najbolje uspeva na plodnim i vlažnim zemljištima. Za gajenje spanaća pogodna su lakša do srednje teška zemljišta,dobrog dobrog vodnog i vazdušnog kapaciteta, kao i dobre propusnosti za vreme jačih padavina.
Za dobru i stabilnu strukturu zemljišta poželjno je do 5% humusa, uz neutralnu do slabo kiselu reakciju, (pH 5,5-7,0).
Spanać najbolje uspeva na temperaturama između 15 i 18 stepeni, uz uslove kratkog dana. Pri visokim temperaturama (preko 25 stepeni), naročito ako su praćene dugim danom dolazi do formiranja generativnih organa. Zahtev spanaća za svetlošću nije veliki, zbog čega daje dobre prinose i kad se gaji u međukulturi.
Loše predkulture za spanać je i on sam, i ostale kulture iz te porodice. Cveklu, blitvu, šećernu i stočnu repu treba izbegavati i na susednim
parcelama zbog mogućnosti prenošenja virusa.
Za prolećnu setvu brazda se tanjira u jesen, a za jesenju dodaje se NPK đubrivo (prema analizi zemljišta), u količini od 350-400 kg/ha formulacije 8:16:24,11:11:16 ili 10:30:20. Potrebno je izvršiti jednu prihranu azotnim đubrivom (KAN) koja ne sme biti izvršena prekasno (najkasnije mesec dana pre branja). Zbog mogućnosti prevelikog nakupljanja nitrata upravo đubrenje azotom treba pažljivo sprovesti. Na srednje obezbeđenom zemljištu azotom za đubrenje spanaća, ne bi trebalo koristiti više od 100 kg/ha čistog azota. Spanać se ne đubri direktno stajnjakom, jer ima kratku vegetaciju i ne bi dobro iskoristio stajnjak. Na težim zemljištima dobro je formirati gredice, a površina mora biti ravna i fine mrvičaste strukture.
Proizvodi se isključivo direktnom setvom iz semena. Seje se u redove sa razmakom između redova, 20-30 cm i u redu 8-10 cm. Količinom semena treba obezbediti povoljan sklop biljaka, tako da nema proređivanja biljaka. Za jesenju proizvodnju potrebno je sejati spanać krajem jula i u avgustu, dok za ozimum proizvodnju ga treba sejati u septembru.
Nega useva se sastoji u borbi protiv korova, bolesti i štetočina,prihranjivanju i kultiviranju. Do zatvaranja redova ako je moguće treba izvršiti jedno međuredno kultiviranje.U sušnim uslovima neophodno je zalivanje nakon setvež radi kvalitetnijeg nicanja. Treba redovno zalivati, jer je biljka veoma osetljiva na nedostatak vlage.U takvim uslovima zalivati svakih 10-15 dana, sa 10-12 litara vode po kvadratnom metru.
Spanać ima kraću upotrebnu vrednost, pa treba izbegavati čuvanje ubranog spanaća, jer tada dolazi do nakupljanja štetnih materija, (nitrata i nitrita). Prinos spanaća veoma varira u zavisnosti od uslova gajenja i sorte, i kreće se u proseku od 10-25 t/ha.