RAZMNOŽAVANJE KUPINE ZRELIM REZNICAMA

Reznice kupine su delovi jednogodišnjih izdanaka ili dobro razvijenih bočnih grana. U zavisnosti od vremena uzimanja, mogu biti zrele ako se koriste u toku zimskog mirovanja,  i zelene ako se koriste u periodu vegetacije. Razmnožavanje kupine na ovaj način je jednostavno,  i relativno lako.

Dosta se primenjuje u našim uslovima posebno kada je potrebno neku sortu ili hibrid brzo umnožiti.
Postupak proizvodnje sadnica ovom metodom započinje uzimanjem odabranih, zdravih i dobro zdrvenelih izdanaka,  ili debljih bočnih grana u jesen,  ili početkom zime po opadanju lišća, a u fazi dubokog mirovanja. Odsečeni izdanci se stavljaju u najlon kese i čuvaju u hladnjači na temperaturi od 1° do 2° C u pesku do momenta pripreme reznica.

Zrele reznice pripremaju se neposredno pred stavljanje u leje, kontejnere i sl. Ili pak pred njihovu sadnju na otvoreno polje. Potrebno je da su 5 do 12 mm debljine i duge 10-20 cm sa jednim, dva ili tri pupoljka. Radi racionalnog korišćenja reprodukcionog materijala, najbolje su kraće reznice sa jednim pupoljkom, i to se često naziva jednonodalna reznica ili samo razmnožavanje reznicama pupoljka. U praksi se najčešće koriste reznice sa dva pupoljka,  ređe sa tri. Donji presek je 5-6 mm ispod pupoljka, a gornji je 2-3 cm iznad pupoljka. Na bazalnom preseku reznice vrši se i uzdužno zasecanje kore u dužini 10-15 mm na suprotnoj strani od pupoljka, a zatim se osnova reznice potapa u rastvor indol-buterne kiseline (IBA) u koncentraciji od 1000 mg / l u trajanju od 15 sekundi, radi pospešivanja ožiljavanja. Reznice se zatim potapaju u smešu talka i nekog fungicida. Tako pripremljene reznice zabadaju se oko 3 cm duboko u pripremljeni supstrat na rastojanju 5 x 5 cm.

Ilustracija: kupine, foto: Domaćinska kuća
Ilustracija: kupine, foto: Domaćinska kuća

Za ožiljavanje kupine koriste se supstrati od krupnozrnastog perlita, treseta ili smeše ova dva. Takođe može se koristiti smeša treseta i rečnog peska u odnosu 1 : 1. Supstrat se stavlja u leje ili posebno napravljene posude od stiropora ili drveta različitih dimenzija i izbušenog dna. Takođe reznice se mogu postavljati u kontejnjere različitih dimenzija napunjenih supstratom.
Zrele reznice ožiljavaju se u staklarama na temperaturi od 18° do 35° C sa kvašenjem orošavanjem („mist“ ),  ili još bolje orošavanjem
(„fog“) sistemom. Za 4-5 nedelja reznice se ožile posle čega se ili presađuju u saksije sa hranljivim supstratom ili ostave da se dobro ožile
na mestu, sve dok se iz pupoljka ne razvije novi izdanak.
Pravilno razvijena sadnica dobijena iz reznice na kraju perioda ožiljavanja treba da ima izdanak dužine 20 cm ili više i prečnik 5-12
mm. Koren treba da ima najmanje 5 razvijenih korenovih žila, razvijenih iz sopstvenog korena nastalog na kalusu drvenog dela reznice.
U optimalnim uslovima dobija se visok procenat ožiljenih reznica I klase. Zrele reznice mogu se staviti na ožiljavanje i u običnu leju u baštensku zemlju početkom aprila meseca (kada se zemljište prosuši i blago zagreje) uz isti postupak pripreme. Kod kupina se ovako može dobiti i preko 50% ožiljenih reznica bez velikih ulaganja, alimora biti obezbeđeno navodnjavanje. 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca