Staro srpsko selo Sivac prvi put se pominje u Kruševskom pomeniku, na početku 17. veka, među zapisima pravoslavnih monaha koji su putujući sakupljali darove i priloge za Blagoveštenski manastir u Kruševu. Selo je svakako nastalo mnogo ranije. Sivac se nalazi u Srbiji u AP Vojvodini u opštini Kula u Zapadnobačkom okrugu. Prilikom posete Sivcu obišli smo pčelinjak Tatjane Mrdak.
Tatjana Mrdak, pčelarstvom je počela da se bavi sasvim slučajno dolaskom jednog roja pčela u baštu, baš u trenutku kada je bila bez posla. Misli da joj je to poslato kao dar od Boga, i trebalo ga je samo prepoznati kao sledeću ljubav, ljubav kroz koju je spojila zadovoljstvo i korist. Kako je vrlo malo žena u Srbiji vlasnice zemlje, upravo je i sama jedna od njih te joj je upis u registar poljoprivrednog gazdinstva, kao pčelarke bilo omogućeno jer je to pravo mogla ostvariti na okućnicu iz razloga što pčelari u registar mogu upisati i poljoprivredno gazdinstvo sa manje od 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, odnosno drugo zemljište ili na građevinskoj celini na kojoj obavljamo stočarsku (pčelarsku proizvodnju), kao i vinogradari ili povrtari (staklenici i plastenici), odnosno obavljamo druge oblike poljoprivredne proizvodnje (uzgoj ribe, gajenje pečuraka, puževa, pčela i dr.).
Pčelinjak je proširivila uz tehničku pomoć Agencije za razvoj opštine Kula ostvarivanjem poljoprivrednog kredita od Pokrajinskog Fonda za razvoj poljoprivrede Vojvodine za nabavku košnica, i odmah je te godine koristila subvencije za matice i rojeve. Ovo je bila odskočna daska za uspešno pčelarstvo.

Inače je seleća pčelarka sa uzimljenih 130 košnica tipa LR. Prodaje kristalizovan med. Samo potpuno čist, prirodni med, ima sposobnost kristalizacije i samo takav med kod Tatjane može da se dobije.
Prva selidba je u rano proleće u voćnjak Nove Crvenke na oprašivanje višnje, zatim polja uljane repice gde se društva pripreme za bagremovu pašu koju sam koristila u Baču, Leliću kod Valjeva za 2015. planira da se oproba u bagremu po obroncima Cera.
Posle bagrema pčelinjak je ostajao u okolini Manastira Lelić, gde se pčelinja društva vrlo lepo razvijaju i pripreme za suncokretovu pašu koju koristi u okolini sela Siva, te ih seli na druge suncokrete u okolini Kikinde, odakle pčelinjak preseljava u stacionar od prvog do najkasnije trećeg avgusta.
Bez obzira na mukotrpne reakcije, na ubod pčele ova draga i plemenita žena, nastavila je da radi na pčelinjaku, slušajući savete prim. dr med. Vidoja Kulića, specijaliste pulmologa i pčelara sa velikim iskustvom iz Sombora. Sopstvenom upornošću. 2007 godine postaje članica Pčelarskog društva “Sivac” iz Sivca.
U tom periodu društvo je brojalo 25 članova, a Tatjana je bila jedina žena. Svojim zalaganjem, trudom, aktivnošću i velikom energijom, 2010. godine postaje i predsednica PD “Sivac”. U poslu joj pomaže suprug Markan, ali najviše poslova obavlja sama.

Uopšteno se smatra da je pčelarstvo jedno od muških zanimanja i iz tog razloga njen razvojni, pčelarski, put nije bio nimalo lak. Stalno nadmudrivanje i dokazivanje da ja kao žena sama sa svojim kolegama ravnopravna, sposobna za obavljanje svih poslova vezanih za pčelarstvo kao i za upravljanje te razbila sve neverice. Svesna situacije u svetu pčelarstva u pogledu na žene pčelare, uvek će isticati i podsećati da postoje žene u pčelarstvu vrlo aktivne i vredne pomena i da je njihov rad zaslužan velike pažnje. Upravo iz tog razloga je izabrana za koordinatorku za žene u SPOS-u. ambasadorku pčelarstva, te 28. januara 2012. na Skupštini SPOS-a je potvrđen izbor na predlog Bačkog regiona za članicu Izvršnog odbora u SPOS-u te sam tim izborom ušla u istoriju Saveza kao prva žena koja je članica IO.

Tatjana je žena, hrabra, puna energije, entuzijazma, kreativna, sposobna da organizuje radionice, promocije da vodi projekte. U želji da doprinese ličnim radom i zalaganjem kako u pčelarstvu tako i na lokalu postaje članica Saveta Mesne zajednice Sivac kao,i Saveta za rodnu ravnopravnost u Opštini Kula. Pčelareći po Valjevskom kraju postaje, jedna od osnivača kao i inicijatorka za ime Udruženja pčelarki sveta Nina.
SPOS se ove godine pridružio obeležavanju Međunarodnog dana žena na selu, koji se proslavlja konferencijom „Žene na selu: unapređenje kvaliteta života u seoskim područjima“ . Ispred SPOS-a, konferenciji prisustvuje Tatjana Mrdak, članica IO SPOS-a.