Koje je najčešće oboljenje kod mladih jagnjadi

Neadekvatni uslovi u porodilištu pogoduju širenje proliva kod jagnjadi.

Spoljašna niska temperatura, kao i loša priprema objekta za zimsko jagnjenje, rezultirale su loše uslove u porodilištu (nedovoljna temperatura vazduha,kao i visoka vlažnost, mokra prostirka, nedovoljno svež vazduh).

Ovo je najčešće oboljenje mladih jagnjadi starosti do 10 dana. Tok bolesti je akutni i perakutni sa smrtnošću od 60-90%.

Ilustracija: jagnjad, foto: https://upload.wikimedia.org/
Ilustracija: jagnjad, foto: https://upload.wikimedia.org/

Dizenterija se može javiti i kod jagnjadi starosti 2-3 nedelje, sa produženim tokom bolesti i manjom smrtnošću ispod 50%. Uzročnik dizenterije jagnjadi je CL.perfigens-B. Do infekcije najčešće dolazi mlekom ili sisanjem sa kože vimena (izraženije je u ovčarnicima sa lošim higijensko klimatskim uslovima i lošom ishranom visokogravidnih ovca). Važan faktor za pojavu oboljenja je ako se ovca ne izmuze do kraja, samim tim moguća je infekcija vimena klostridijama.

Bolest se manifestuje akutnim zapaljenjem sluzokože tankog creva. Simptomi bolesti se obično javljaju 2-3 dana života uz veliku temperaturu, bolovima u stomaku, javlja se proliv na početku je žute boje, zatim tamnije i na kraju sa primesama krvi i sluzi.

Otežano se kreću, leže, pojavljuju se grčevi ekstremiteta i na kraju uginu zbog iscrpljenosti i dehidracije. Suzbijanje dizenterije jagnjadi zasniva se na preventivi, jer zbog brzog toka bolesti lečenje kasni i nema efekta. Preventiva se ogleda u sledećem: Poboljšanje ishrane gravidnih ovaca, vakcinacija istih u prvoj polovini graviditeta. Poboljšanje smeštajnih uslova u pogledu čistoće, površine i klime (temperature i vl. vazduha) u ovčarniku. Jedna od najbitnijih preventiva je da jagnjad na vreme posisaju kolostrum.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca