Božićna zvezda je poreklom iz Meksika. Nalazi se u divljini u listopadnim tropskim šumama na umerenim visinama, od južne Sinaloe, preko čitave pacifičke obale Meksika do Čiapasa i Gvatemale. Takođe se nalaze u unutrašnjosti u vrelim, sezonski suvim šumama Gerera, Oaksake i Čiapasa. Prijavljeno je da ova biljka raste u divljini u Nikaragvi i Kostarici, ali to tek treba da se potvrdi.
Božićna zvezda je biljka koja zahteva karakterističnu i dugotrajnu negu, idealna temperatura je od 12 do 25 °C, a optimalna temperatura za vreme cvatanja je između 15 – 18 °C. Potrebna je velika vlažnost vazduha, zbog toga je treba zalivati svaki dan, pazeći pritom da listovi i cvetovi ostanu ne zaliveni, zaliva se samo zeleni deo biljke. Najbolje uspeva ukoliko je udaljena od izvora toplote. Osetljiva je na hladnu vodu.Sve biljke iz porodice Euphorbiaceae sadrže mlečni sok koji se izlučuje iz biljke pri oštećenju ili orezivanju.
Sok je otrovan i nadražuje kožu, a treba paziti da ne dođe u dodir s očima.
Da bi procvetala treba je držati u mračnoj prostoriji ili prekriti tamnim platnom, kutijom ili nekim sličnim tamnim neprozirnim materijalom, 8-16 sati, 4-8 nedelja pre cvetanja. Ukoliko do nje dopre i tračak svetla narušiće proces formiranja listova. Kada procveta ne bi trebalo mnogo da se pomera sa mesta na kome se nalazi, jer može da odbaci cvetove, čak i listove.
Kad otpadnu listovi, orezati biljku na 15 cm visine, iznad korenovog čvora (mesto grananja) da bi se omogućilo cvetanje naredne godine. Posle perioda mirovanja i orezivanja (do maja) Božićna zvezdu treba presaditi u mešavinu zemlje za cveće, treseta i peska u odnosu 3:1:1. Ponovo je potrebno presadite 4-6 nedelja pre cvetanja. Tokom proleća i leta neophodno je prihranjivanje biljke. U septembru se Božićna zvezda iznosi na svetlo mesto i prestaje da se prihranjuje. Da bi se podstaklo cvetanje, krajem oktobra biljku treba prekriti tamnim platnom u trajanju od najmanje 14 sati (od večeri do podneva narednog dana).
Period april – početak maja je idealan za presađivanje u novu zemlju, u saksiju iste veličine ili malo veću. Na dno saksije, ispod zemlje, treba staviti drenažni sloj šljunka. Ova sobna biljka se umereno zaliva do juna, a zatim celog leta obilnije. Jednom nedeljno se prihranjuje tečnim mineralnim đubrivima. Biljka se ne drži na promaji, i ne bi trebalo da se stalno premešta može da izgubi listove.
Biljka košta od 300 do 1.000 dinara, zavisi od stepena razvijenosti. Najskuplja je kada se kupuje pred novu godinu.