Smanjenje plodnosti domaćih životinja, posebno goveda, prevremena i stalna sterilnos, svake godine nanose ogromne štete stočarstvu.
Obično se smatra da su različiti poremećaji u reprodukciji posledica infektivnih oboljenja, ili patoloških promena u telesnom sistemu, što je uglavnom tačno.
Međutim, na osnovu mnogobrojnih istraživanja može se sa sigurnošću tvrditi da i nepravilna ishrana može biti uzrok smanjenja plodnosti ili potpune sterilnosti. Nedovoljna ishrana slabi životne funkcije svih ćelija i organa u telu, uključući i polne organe i žlezde sa unutrašnjim lučenjem.
Nedovoljna ishrana negativno se odražava na funkciju hipofize i smanjeno lučenje gonadotropnih hormona. To dovodi do slabljena polnih funkcija, naručito spermatogeneze i srazevanja folikula u jajnicima. Suviše obilna ishrana dovodi do masne degeneracije jajnika i otežane oplodnje.
Na reprodukciju utiču mnogobrojni faktori, a među njima se kao najvažniji smatraju pravilna i dobro izbalansirana ishrana, bogata svim hranljivim sastojcima – ugljenim hidratima, mastima, mineralnim materijama i vitaminima. Ugljeni hidrati nemaju toliko značaja za reprodukciju goveda, ali zato nedostatk masti, naručito nezasićenih masnih kiselina, može da izazove poremećaje polnih funkcija i sterilitet.
Veliki uticaj na reprodukciju imaju mineralne materije(kalcijum, fosfor), kako pojedinačno, tako i zajedno sa drugim faktorima organske prirode.
Oligoelementi, kao što su mangan, cink, jod, gvožđe, bakar i neki drugi takođe utiču na reprodukciju goveda.
Njihov nedostatk može izazvati razne poremećaje ne samo na koži, dlaci, papcima, već može uticati i na dužinu servis perioda, pojavu abortusa, rađanja slabih i mrtvih mladunaca, resorpciju ploda i konačno potpunu sterilnost. Na primer, nedostatk joda dovodi do smanjenja funkcije štitne žlezde koja luči hormon tiroksin, koji je odgovoran za metabolizam ugljenih hidrata. Njegov nedostatak dovodi do poremećaja plodnosti i rađanja slabih mladunaca čija su tela bez dlaka. Ovaj nedostatak nastaje kada su goveda na pašnjacima gde su biljke suviše mlade, i kada su u ishrani korišćene veće količine uljane repice i stočnog kelja. Sve ove pojave se mogu odkloniti ako se sa zasušivanjem steonih krava i putem obroka obezbedi dovonjna i svakodnevna količina jodirane stočne soli.