Pravilna setva lucerke

Lucerka je višegodišnja biljka koja poseduje snažan koren koji duboko prodire u zemljište. Ova biljka se seje tokom cele godine, gde je vlažnost zemljišta od velikog značaja za prinos koji se može ostvariti. Zbog dobrog razvijenog korenovog sistema, podnosi sušu i daje zadovoljavajuće prinose. Za uzgoj lucerke najbolja su duboka humozna zemljišta sa većom količinom krečnjaka. Ne podnosi teška, kisela, nepropusna i podvodna zemljišta. Lucerka nakon svakog košenja oblikuje nove stabljike. Do početka cvetanja ona je zeljasta i meka, a nakon cvetanja stabljika postaje sve grublja i počinje da se suši. Iz tog razloga ne sme se zakasniti sa košenjem.

Najčešće se setva lucerke obavlja tokom proleća (krajem marta) i tokom jeseni (početkom septembra). Pravilo je da se lucerka na istoj parceli ne seje najmanje onoliko godina koliko je na toj parceli i uzgajana. Jesenja setva već naredne godine daje odlične rezultate. Prolećna setva u prvoj godini ne daje značajne prinose zbog visokih letnjih temperatura. Ova setva je veoma važna, pošto se može iskorititi zimska vlaga za klijanje i nicanje semena. Setvom lucerke neposredno posle strnina, kada je izražen nedostatak padavina, i kada su prisutne visoke temperature, javlja se veći rizik da se ne može uraditi kvalitetna predsetvena priprema i da je prisutno neujednačeno nicanje. Ujednačeno nicanje ove kulture je najvažniji momenat za uspešno zasnivanje ove proizvodnje.

Ova biljka na istoj parceli ostaje četiri godine, pa je preporučeno pre setve obaviti đubrenje. Za osnovno đubrenje koristi se stajnjak, gde se količina od 40 tona zaore u zemljište, što će za prihranu lucerke biti dovoljno za vremenski period od dve godine. Za prihranu lucerke koristi se stajsko đubrivo u količini od 7.000 kg/ha, ali obavezno razređeno sa vodom u odnosu 1:2 do 1:3.

Ilustracija: polje lucerke: Foto: pixabay
Ilustracija: polje lucerke: Foto: pixabay

Lucerka je biljka koja ne podnosi ponovljenu setvu na istoj parceli. Najbolji predusevi za nju su jednogodišnje leguminoze, kukuruz i strna žita. Lucerka je pogodna predkultura za strne žitarice, koje nakon lucerke daju bolje prinose.

U slučaju da postoji mogućnost navodnjavanja tifonima, zalivanje bi trebalo izvršiti pre setve. Svako naredno zalivanje bi trebalo obaviti sa malim zalivnim normama. Problem koji bi mogao da se javi u periodu visokih letnjih temperatura je stvaranje pokorice. Lucerka je sitnosemena kultura, koja ne podnosi pokoricu, a mlade biljke bi navodnjavanje tifonom moglo mehanički da ošteti. Ako je cilj setve zelena masa, njena količina do jeseni bi i pored navodnjavanja, u velikoj meri, zavisila od temperature i padavina.

U prvoj godini lucerka daje samo 1-2 otkosa, dok u sledećim godinama može biti 4-5 košenja. Preporučeno je češće košenje zbog boljeg kvaliteta semena. Poslednje košenje treba obaviti dvadesetak dana pre mraza. Otkosi se mogu obaviti i mašinski kada biljka dostigne visinu oko 5cm.

Prinosi sena po hektaru kod lucerke kreću se od 11.000 do 16.000kg. Pored proizvodnje sena, lucerka se koristi i za silažu, ishranu stoke na zeleno, stočno brašno, brikete i druge proizvode. Stoka može da se napasa svežom lucerkom, ali se mora obratiti pažnja na vlažnost biljke, kako ne bi došlo do nadimanja stoke. 

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca