Nedimović: Veće subvencije za tov goveda

U Privrednoj komori Srbije, danas je organizovana 9. Nacionalna konferencija o Agrobiznisu pod nazivom „Agrarna politika u 2018. godini“, u organizaciji Udruženja novinara za poljoprivredu Agropress.

Uvodno obraćanje na konferenciji imao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Branislav Nedimović, koji je ovom prilikom govorio o pravcima razvoja poljoprivrede tokom 2018. godine, sa posebnim osvrtom na podsticaje za mlade i ulaganja u prerađivačke kapacitete.

-Prošle godine prvi put krenuli smo sa merama koje se tiču mladih u poljoprivredi i na neki način izvukli jednu društvenu grupu za koju ja smatram da moramo sa njom dosta drugačije da radimo. Nije to samo pitanje mera, to je jedan alat koju u stvari treba da baci fokus na jednu društvenu grupu koja će prave rezultate da daje ukoliko budemo vodili računa o njoj. Kada pogledate strukturu naših poljoprivrednih gazdinstava, kada pogledate neke grane poljoprivredne proizvodnje kao što je stočarstvo, stvari uopšte nisu dobre. Mišljenja su otprilike kao i prošle godine za mlade poljoprivrednike. Imate velike godine starosti poljoprivrednih proizvođača, sa malim brojem stoke, pa zbog toga moramo da nađemo rešenje kako da napravimo novu grupu koja će pokušati da napravi neku novu vrednost nego što sada jeste. Kada pogledate broj grla koje morate da imate u poljoprivrednoj proizvodnji da biste ostvarili pravo na subvencije, odmah nastaje problem. Mi moramo poljoprivredu da posmatramo kao deo privredne aktivnosti ako želimo da napredujemo, navodi ministar.

-Što se tiče mladih u poljoprivredi, ove godine daćemo mere podrške, odnosno takozvani „start up“ u poljoprivredi, pa će biti na raspolaganju veća novčana sredstva u odnosu na prošlu godinu. S tim što ćemo veliku pažnju posvetiti voćarstvu, povrtarstvu i stočarstvu. Sve što ima veze sa poljoprivredom u okviru ova tri sektora naći će se u ovogodišnjem konkursu i po prvi put vrednovaćemo svaki od tih biznis planova, ističe ministar i dodaje da su prošle godine imali oko 750 zahteva i može se reći da svako ko nije konkurisao taj nije ni dobio.

Ministar napominje i to da što se tiče ostalih podsticajnih mera, one ostaju kao što su bile prethodne godine, s tim kada je reč o tovnom govedarstvu povećan je nivo subvencija. Otpočeli smo izvoz mesa u Tursku i može se reći da je ova zemlja zadovoljna kvalitetom naših proizvoda. Ali tu postoji jedan problem. Mi nemamo klanice koje mogu sa svojim kapacitetima i tehnološkim karakteristikama da isprate ovaj proces. U svemu tome, imamo i jednu dobru stvar. Cena goveđeg mesa skočila je sa 1,9 na 2,3 evra po kilogramu. Težimo ka tome da povećamo izvoz u Tursku, a postoje i ideje za nove investicije za izgradnju pogona za klanje u centralnoj Srbiji. Važno je okrenuti se ka tržištima i proizvoditi ono što tržište i zahteva. Mi imamo veliku količinu proizvodnje ali su nam potrebni dobri distributivni kanali za plasman proizvoda.

Na održanoj konferenciji, prisutnima se obratio i Milija Miletić, predsednik Ujedinjene seljačke stranke, koji je ovom prilikom pohvalio Ministarstvo poljoprivrede i istakao da marginalna područja treba da se tretiraju drugačije, da se ne prave razlike između seoskih područja i da jedno selo bude marginalno a drugo ne, nego celo područje kao što je to slučaj sa opštinom Svrljig iz koje on i dolazi. On insistira da se u što kraćem roku naprave adekvatne izmene u Pravilniku i podsticajima stočarstva za kvalitetna priplodna grla. Naime, trenutno, u ovom pravilniku bliže se propisuju uslovi i način ostvarivanja prava za podsticaje u stočarstvu za najmanje:

  • tri kvalitetne priplodne mlečne krave, a najviše za 300 kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, a za područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi za najmanje dve, a najviše za 300 kvalitetnih priplodnih mlečnih krava
  • tri kvalitetne priplodne tovne krave ili bika
  • 30 kvalitetnih priplodnih ovaca ili ovnova
  • deset kvalitetnih priplodnih koza ili jarčeva
  • deset kvalitetnih priplodnih krmača ili nerastova
Ilustracija: Milija Miletić, predsednik Ujedinjene seljačke stranke
Ilustracija: Milija Miletić, predsednik Ujedinjene seljačke stranke

Generalni sponzor događaja bila je NLB banka i ovom prilikom, Biljana Petrović, direktorka Odeljenja za upravljanje prodajom u agrobiznisu, istakla je da NLB banka iz godine u godinu sve više pažnje posvećuje poljoprivredi.  Ona je održala prezentaciju pod imenom „Finansiranje poljoprivredne proizvodnje kratkoročnim i dugoročnim sredstvima“ i istakla da NLB banka u 2018. godini ima duplo više novca koji je namenjen za poljoprivrednike. Takođe, ona je navela da tim stručnjaka radi i na većoj teritorijalnoj pokrivenosti agro savetnicima, a izvodvojila je i još bolju ponudu kreditnih proizvoda za poljoprivrednike.

Profesor dr. Zoran Keserović održao je  prezentaciju na temu „Rejonizacija i intenziviranje voćarske proizvodnje u Srbiji“. Tom prilikom je istakao neke od najvećih problema voćara tokom vegetativnog ciklusa, kao i prednosti pojedinih voćnih vrsta i sorata, u određenim krajevima Srbije. Profesor je pokazao nekoliko veoma savremenih i dobrih zasada voćnih kultura u Srbiji i naglasio  da je moderno voćarstvo i te kako moguće na našim prostorima.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor