Kako poboljšati život žena na selu

Položaj žena na selu i kako ga poboljšati“ naziv je tematskog skupa održanog u Privrednoj komori Vojvodine koja je zajedno sa „Dnevnik-Poljoprivrednikom“ AD i njegov organizator. Rezultati svih istraživanja pokazali su da se žene na selu ubrajaju u grupu koja je marginalizovana. Svaka lokalna samouprava i celokupno društvo moraju zajednički raditi na tome da se ovakva situacija promeni, složili su se svi učesnici skupa.

– Važno je reći da Vlada Republike Srbije ima sve mehanizme koji podrazumevaju zakone, podzakone, podzakonska akta i strategije koji treba da dovedu do poboljšanja položaja žena u ruralnim sredinama. Prioritet je poboljšanje uslova života i rada žena na selu. Nosioci poljoprivrednih gazdinstava su uglavnom muškarci, čak 84 odsto, a žena nije pokrivena ni zdravstvenim ni penzijskim osiguranjem. Zbog toga je najvažnije njihovo ekonomsko osnaživanje, naznačila je Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Ilustracija, berba jagoda
Ilustracija, berba jagoda

Zavod za ravnopravnost polova kao mehanizam postoji od 2004. godine i jedina je takva ustanova u jugoistočnoj Evropi.

– Ravnopravnosti polova nema bez zajedništva muškaraca i žena, rekla je Diana Milović, direktorka Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova. – Velika je šteta što je Vojvodina kao pretežno ruralno i poljoprivredno područje izuzetno zapuštena i nenaseljena. Mi edukujemo žene da se prijave na poljoprivrednom gazdinstvu, da plaćaju poreze i doprinose, pa kada im jednog dana bude trebalo trudničko bolovanje ili penzija, mogu da ostvare svoja prava kao i žene koje su zaposlene u firmama.

Ovo je jedan u nizu tematskih skupova koji je list „Poljoprivrednik“ organizovao u saradnji s Privrednom komorom Vojvodine, uz želju da se osvetli još jedan važan problem, položaj žena na selu.

– Želimo i da ponudimo mogućnosti poboljšanja položaja žena na selu. To se odnosi pre svega na njihovo ekonomsko osnaživanje i zbog toga se na ovom skupu govorilo o mogućim ekonomskim aktivnostima žena u ruralnim područjima, kao i neizbežnim modelima finansiranja. Za bolji položaj žena na selu veoma je važno obrazovanje i zato smo smatrali da smo pozvani i prozvani da ovaj skup iniciramo.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca