Parazit prezimljava u opalom lišću. U toku proleća posle kiše, askospore budu izbačene i vetrom nanete na lišće gde prouzrokuju zarazu. Ova opasnost može da traje 3-4 nedelja, i za to vreme lišće kod osetljivih sorata (Mađarka) mora biti zaštićeno.
Simptomi – Znaci ovog oboljenja se obično javljaju samo na listu, najčešće na kraju proleća, prvo kao žućkaste, zatim dobijaju narandžastu i na kraju zatvoreno- crvenu boju. Veličina pege varira i može dostići do 30 mm u prečniku. Lisno tkivo u okviru pege, zadebljava i obično je prema licu ispupčeno. Pri jačem napadu lišće se uvija po dužini oko glavnog nerva, nekrotira i opada. Ova pojava se odražava na slabo formiranje rodnih pupoljaka za narednu godinu. U tom slučaju i sama biljka ulazi nespremna za prezimljavanje, pa može
doći i do izmrzavanja.
Mere zaštite – Kao prva mera neophodno je izvršiti duboko zaoravanje napadnutog i opalog lišća. U toku vegetacije se tretiranje sprovodi neposredno posle cvetanja i još 1-2 puta u intervalu od 10-14 dana, dok ima povoljnih uslova za ostvarivanje zaraze sledećim preparatima: Captan WP-50, Kaptan-FL, Metod 480 SC, Venturin-SC (0,2-0,3%); Dithane M-45, Mankogal-80 (0,2-0,25%).