Kako se može sprečiti da ne dođe do antraknoze graška

Antraknoza graška je jedna od najštetnijih bolesti na grašku. Štete su veće ako su simptomi zahvatili mahune. Ako se bolest javi kasnije zrna u mahuni ostaju ne oštećena. Osim mahuna bolest napada sve nadzemne organe stablo, list i seme.

Simptomi na mahunama su u vidu pega koje mogu biti pojedinačne ili slivene, oivičene mrkom zonom i ugnute. Na pegama su sporonosni organi (piknidi sa piknosporama ) u vidu crnih tačkica. Ako se javi na stablu, listu i lisnim drškama onda su pege izdužene, ovalne i udubljene sa tamno mrkim rubom u prečniku 2-3mm.

Ilustracija: grašak, foto: Svetlana Kovačević

Na mladim biljkama koje se razviju iz zaraženog semena uočavaju se duboke nekroze koje prstenasto obuhvataju osnovu stabla. Na semenu se teže uočavaju simptomi i to naročito na zrelom semenu koje zavisno od sorte ima smežuranu pokožisu, ali ako se jave onda su u vidu pega sive boje sa oreolom tamno mrke nijanse.
Antraknozu graška izazivaju pored A.pisi još dve gljive i to : A. pinodes I A. pinodella.

 

 

Za nastanak bolesti okidač je zaraženo seme i biljni ostaci. Gljiva prezimljava u stadijumu micelije na semenu i u biljnom tkivu, ali seme je to koje je odgovorno za širenje bolesti jer se tokom zime na biljnim ostacima u zemljištu micelija razloži i inokulum nestane.

 Ascochyta pisi – ANTRAKNOZA GRAŠKA-simptomi na mahunama

vegetacije pri povoljnim agrometereološkim uslovima micelija iz zaražene mahune prodire do kotiledona zrna i tako se parazit održava do sledeće proizvodne sezone.
Mere borbe: Upotrebe zdravog nezaraženog semena i dezinfekcija semena su osnovne mere borbe gok tu još spada i gajenje otpornih sorti, plodored koji je značajan ne samo za antraknozu već i za druge bolesti koje se javljaju na ovoj biljnoj vrsti.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor