Poljoprivrednici iz Valjeva i Vranja, njih 65, bili su u poseti Mađarskoj i Poljskoj, kako bi se upoznali sa iskustvima tamošnjih proizvođača. Svakako posebno interesantna je bila sagovornica – vlasnica imanja u Poljskoj, Stefanija Stanišeska iz sela Radlovice nedaleko od Wroclawa, koja je nasledila imanje od svoje majke. Suprug i ona obrađuju 275 hektara, od čega je pod jagodama 20 hektra, a 28 hektara su šljive, dok su na ostataku imanja žitarice, ribizle i ogrozd.
Jagoda je kod Stefanije toliko tražena da se formiraju redovi kupaca na imanju kako noću tako i danju. “U pitanju je sorta Kleri, gajimo je na tradicionalan način na zemljištu bez folije, a između redova stavljamo slamu. U našim uslovima berba je sredinom maja ili kasnije. Retke su godine kada krenemo da beremo ranije. Cena za kilogram jagode je oko 1,5 evra za kilogram kako kada. Kod nas se prodaju korpe od 2 kg i cena je oko 3 evra.”
Navodnjavanje jagoda je iz cisterne, nema sistema kap po kap već se voda dovozi cisternama iz bazena koji se nalazi blizu kuće i magacina. Šišanje jagode i međuredna obrada su mehanizovani, tako da je smanjena i potreba za radnom snagom. Ovde radnici dolaze iz Ukrajine a ima i domaćih, ali u manjem broju. Stefanija nam se pohvalila da je čitav razred njenog sina bio ove godine da pomogne u berbi i da su radi da dođu i naredne godine. Zahvaljujući propisima i međudržavnim sporazumima, Ukrajinci mogu doći da rade na sezonskim poslovima do tri meseca.
Kada je u pitanju sadni materijal radi se o uvoznom materijalu iz Nemačke, frigo živićima čija cena varira ali prosečno je 15-22 centa. Naša domaćica nam kaže da nije računala nikada koliko ima prinosa po hektaru ili biljci već to radi njen suprug i to na celoj površini od 20 hektara ali da bi mogla da kaže da ima prinos 500 grama kvalitetne jagode po živiću. Na naše pitanje zašto se formiraju redovi kupaca kod nje ona objašnjava da ima kvalitetnu jagodu koja se prska onoliko koliko je to nužno i da se berba radi u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima. Većina kupaca je iz okoline Wroclava i Olave – gradova koji su u njenoj blizini. Berače plaća po kilogramu ubranih jagoda tako da ozbiljan berač koji hoće da radii zaradi dnevno oko 50 evra u proseku. To znači da jedan radnik treba da nabere preko 120 kilograma jagoda. Svaki radnik je uredno prijavljen i redovno joj dolazi kontrola iz inspekcije tako da sa time nema šale kaže ova vredna Poljakinja. Kada je u pitanju rad tokom godine kao što je plevljenje i zastiranje slamom plaća se oko 3 evra po satu. Jedan zasad bude u eksploataciji tri do četri godine.