Zemljište koje koristimo u poljoprivredi ne može samo nadoknaditi, odnosno stvoriti toliko hraniva koliko iznesu poljoprivredne kulture iz njega, zato moramo poštovati činjenicu da ono nije izvor koji može samo prirodno da nadoknadi u kratkom vremenu potrobena hraniva koja nedostaju, a da se čovek ne umeša. Hemijskom analizom zemljišta mi dolazimo do slike o toj parceli i na osnovu rezultata mi dajemo preporuku čime, kada i kako da poboljšamo, odnosno dovedemo zemljište u stanje da da dobar prinos, a da mu plodnost ne opada.
Kakvo je stanje kod nas? Pa na osnovu velikog broja urađenih agrohemijskih analiza zemljišta može se reći da procenat humusa stalno opada, mnogo je parcela sa ispod 3% , a ljudi dolaze kod nas i žele da gaje višegodišnje kulture na parcelama gde ima humusa 1.78 % , a vrednost pH zemljišta je 4.7 . Jednostavno po njihovoj priči oni nemaju bolje parcele. Retke su parcele na području Šumadije za koje možemo reći da su pogodne u svakom pogledu za poljoprivrednu proizvodnju. E tu sada dolazi do značaja struka i znanje inženjera da daju preporuku da i u tim po poljoprivrenu proizvodnju nepovoljnim uslovima dostignemo željeni , projektovan prinos. Ne zaboravimo, stres za biljku je sve ono što utiče na nju da smanji ,odnosno ne postigne maksimalni prinos.Veliki deo tog stresa je i nedostatak , a može biti i višak nekog hraniva.
Sva hraniva se dele na esencijalna – neophodna bez kojih biljke ne mogu da žive , korisna bez kojih mogu da žive, ali ipak ako ih ima pokazuju koristan efekat i svih ostalih kojih ima u biljci, ali nemaju nikakav vidljiv efekat.
Esecijalni elementi se dele prema koncentraciji u biljkama na makroelemente (C,H,O,N,P,K,S Ca i Mg) kojih ima od 0.001-10% kao i mikroelemente(Fe,Mn,Zn,B,Cu,Mo,CO,CL i Ni) koji su prisutni od 0.001-0.00001%. Nekog elementa u biljci može biti nedovoljno, optimalno ili u višku. Ni višak ni manjak nisu dobri. Prve simptome nedostatka ili viška nekog elementa mi uočavamo na listu kao hloroza, a posle dužeg nedostatka i nekroza. Različiti su simptomi za različite elemente, nekad i vrlo slični, potrebno je dosta znanja u poznavanju simptoma pa je moja preporuka da se samo na osnovu hemijske analize lista utvdi kojeg elementa nema u optimalnom nivou.
Biljke usvajaju elemente iz vazduha,vode i zemljišta. Mi u poljoprivredi koristimo i osobinu biljaka da mogu usvajati elemente i preko lista i to je folijarna ishrana.
Uglavnom mi koristimo u praksi organska đubriva – zgoreli stajnjak najčešće goveđi i mikrobiološka ,mineralno kompleksna đubriva NPK i mineralna azotna đubriva UREA,KAN,SAN i AN.
Sa zemljištem koje je takvo kakvo imamo , a mi nemamo bolje, sa finansijama koje imamo i cenama đubriva kakve jesu, sa stanjakom koga u Šumadiji nema dovoljno i ne koristi se pravilno( bezbroj je parcela gde rasturen stajnjak u trake čeka duži vremenski period da se zaore) mi bi trebalo da najzad počnemo da ta ista skupa i efikasna đubriva koristimo ispravno i pravovremeno. Što znači ne samo da ga primenimo pravilno u fazi kada je biljci najkorisniji već i da ga biljka primenjenog pravilno i pravovremeno koristi na najefikasniji način.
Najveći problem kod nas je primena i način korišćenja organskog i mineralnog NPK đubriva. Uvek organska đubriva – stajnjak i mineralno kompleksna đubriva NPK, bilo koje formulacije u ratarstvu osim ako to nije drugčije naznačeno treba koristiti i unositi u zemljište pri izvođenju osnovne obrade da bi bili uneti na dubinu gde je glavna masa korenovog sistema.Koren je tada bolje razvijen, ima pravilan oblik i nije blizu površine zemljišta pa je samim tim i uticaj visokih spoljnih temperatura smanjen. Takođe i raspored samog đubriva je pravilniji po dubini zemljišta nego kada se taj isti NPK unese predsetveno što je kod nas čest slučaj. Treba poštovati činjenicu da su fosfor i kalijum slabo pokretni elementi i na koju dubinu se unesu tu i ostaju.
Folijarna prihrana je masovno prisutna u modernoj poljoprivrednoj proizvodnji i u ratarstvu i povrtarstvu. Ja mislim da nema poljoprivrednika koji je nije koristio. Njena je prednost što se najčešće koristi pri nekoj operaciji koju već radimo . Nema tretiranja protiv korova i štetočina u pšenici i drugim kulturama, a da pametni poljoprivrednici ne urade istovremeno i prihranu ako to dozvoljavaju pesticidi i ne smeta njihovom delovanju. Uvek, uvek treba koristiti kad god je to moguće po preporuci stručnog lica folijarnu prihranu u preporučenim količinama. Za folijarnu prihranu kao i za prihranu kroz sistem kap po kap se koriste vodorastopiva kristalna đubriva različitih formulacija. Kad koju formulaciju treba koristiti treba pitati stručno lice. U povrtarstvu uglavnom za početne faze –ukorenjavanje sa povećanim sadržajem fosfora, u toku intezivnog porasta ujednačenog sastava i pred zrenje sa povećanim sadržajem kalijuma.
Kod prihrane kroz sistem kap po kap, javlja se kao problem to što neki proizvođači ne urade hemijsku analizu vode , a koriste je i za navodnjavanje i za prihranu. Šta je problem? Pa sve je problem ako nisu uradili hemijsku analizu , a hemijske vrednosti vode nisu optimalne. Jedan od problema je i EC vrednost vode i koliko vodorastopivog đubriva u kojoj fazi razvoja biljake sme da rastvori u litar vode.
Uglavnom može se desiti da zbog neodgovarajuće pH vrednosti zemljišta ili EC vode mi koristimo skupa đubriva koja biljka ne može koristiti i nama neće doneti ekonomsku korist. Takođe ako koristimo đubriva u neodgovarajućoj fazi razvoja biljke ili spoljašnji uslovi nisu adekvatni kao što su visoka ili niska temperatura vazduha, neodgovarajuća vlažnost vazduha, nastupajući duži sušni period ili velike količine padavina u kratkom vremenskom periodu, ne primenimo ih pravilno, opet nećemo imati ekonomsku korist od uloženih novčanih sredava i rada.
Uvek je ili đubrivo ili gorivo najveća stavka troškova na poljoprivrednom gazdinstvu. Zato ishrani biljaka treba prići pametno, racionalno, slušati savete stručnog lica za to i raditi na ispravan način kako kaže struka. Obavezno uraditi agrohemijske analize zemljišta, a za one koji je koriste i hemijsku analizu vode, da se poštuje zabrana paljenja žetvenih ostataka i da se oni zaoravaju. Sve to će na kraju dovesti do toga da smanjimo cenu koštanja našeg poljoprivrednog proizvoda, a da bude bezbedno ispravan i da naše zemljište pri tome nije zagađeno sa ostacima od đubriva.