Šta španska poljoprivreda može ponuditi Srbiji?

Povodom predstojećeg Sajma poljoprivrede u Novom Sadu, razgovarali smo sa prvim čovekom ekonomskog odeljenja Ambasade Kraljevine Španije. Kako će se predstaviti na sajmu? U čemu je tajna uspeha Španske poljoprivrede i kako su oni prošli najjači udar pandemije samo su neka od pitanja na koje smo dobili odgovore. Za AGROPRESS govori Hose Lopes Tomas de Karansa koji je u Beogradu nešto više od godinu dana na mestu šefa Ekonomsko odeljenja Ambasade Kraljevine Španije. Nedavno je za Večernje novosti rekao : „KADA me neko pita o Srbiji, uvek kažem da je iznenađujuće koliko su naše zemlje slične po mentalitetu i načinu na koji razumemo život“. A sada ga mi pitamo Koje su glavne karakteristike koje čine špansku poljoprivredu tako prepoznatljivom na globalnom nivou? Možda i u tome jednog dana budemo slični…

Španija je uspela da se pozicionira kao poljoprivredna i poljoprivredno-prehrambena sila širom sveta. Osmi smo svetski izvoznik poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i drugi izvoznik svežeg voća i povrcća na nivou EU. Osim toga, najvecći smo proizvođač i izvoznik maslinovog ulja i trecći po veličini vina u svetu.

Svi naši proizvodi su okarakterisani i poznati širom sveta po svom kvalitetu i izuzetnoj raznolikosti. A to je bilo moguće zahvaljujući trudu i zalaganju naših poljoprivrednika i stočara, ali i zahvaljujući snažnom ulaganju u znanje i naprednu poljoprivrednu tehnologiju. Ovi alati su omogućili španskoj poljoprivredi da bude konkuretna, visoko-produktivna i sposobna da se suprodstavi izazovima 21. veka

Istina je da je dug put pred nama i da će izazovi 21. veka vezani za klimatske promene, nestašicu vode i očuvanje naše raznolikosti zahtevati dodatne napore. Moramo nastaviti da ulažemo u znanje i tehnologiju i u tom smislu ZPP EU je suštinska poluga za postizanje završetka prelaska na novu poljoprivredu i stočarstvo.

Šta španska poljoprivreda može ponuditi Srbiji?

Poljoprivredni sektor u Srbiji je već veoma moćan i siguran sam da naše zemlje mogu da uče iz plodne razmene iskustava i znanja. Ali ako govorimo o nekim oblastima u kojima bi špansko iskustvo moglo biti korisno, želeo bih da pomenem četiri.

Pre svega, navodnjavanje. Španija je, kao zemlja sa izraženim sušnim područjima i neregularnim padavinama, postala međunarodni model u modernizovanom navodnjavanju, a mi smo prva zemlja u EU po površini useva koji se navodnjavaju. Mislim da španski model organizacije i udruženja korisnika sistema za navodnjavanje može biti zanimljivo i za druge zemlje.

Drugo, razvoj španskih zadruga, koje čine osnovu našeg poljoprivrednog sektora. Već smo imali prilike da sarađujemo u ovoj oblasti i doprinesemo razmeni iskustva po pitanju zadružnog udruživanja.

Treće, želeo bih da podvučem naše iskustvo u organizovanju tržišta, od proizvođača do prodajnog mesta, pogotovo kada je reč o veletržnicama. Španski model se pokazao veoma uspešnim i već je repliciran u mnogim drugim zemljama.

Na kraju, ne mogu a da ne napomenem da je Španija svetska sila u poljoprivrednoj tehnologiji, što nam je omogućilo da postignemo održivu, produktivnu poljoprivredu sposobnu da pobedi naše prirodne nedostatke i dozvoli nam se takmiči na međunarodnim tržištima.

Kako je pandemija uticala na poljoprivredu u Španiji?

Naravno, poljoprivreda je pretrpela uticaj KOVID-19, mada je takođe tačno da je to u manjoj meri nego drugi sektori. Glavni uticaj je posledica smanjenja potrošnje zbog zatvaranja turističkog sektora i HOREKE. Osim toga, budući da veliki deo radne snage na selu predstvljaju sezonski radnici, došlo je i do nedostatka radne snage zbog ograničenja kretanja stanovništva i zatvaranja granica. Međutim, želeo bih posebno da naglasim da, zahvaljujući snazi ovog sektora u Španiji, nismo imali problema s nedostatkom na tržištima i u supermarketima, što garantuje dovoljno hrane tokom celog perioda restrikcija i zabrane kretanja.

Zahvaljujucći različitim merama koje je usvojila Vlada i posvećenosti svih učesnika u lancu ishrane, bilo je moguće održati poljoprivrednu aktivnost čak i u najgorim trenucima ograničavanja i razmene između proizvođača, industrije i trgovine. Nema sumnje da je KOVID-19 otkrio stratešku prirodu poljoprivrede koja garantuje snabdevanje hranom. Tako je, uz pomoć evropskih fondova, prioritet španske vlade da ojača svoju posvećenost i ulogu u ovom sektoru kako bi prešla na sve održiviju, poštenu, ali i otpornu poljoprivredu.

Koliko će izlagača biti predstavljeno ove godine u španskom paviljonu na Novosadskom sajmu i sa kojim proizvodima?

Ove godine ćemo imati pomoć 9 kompanija u španskom nacionalnom štandu Novosadskog sajma, što je prijatna vest s obzirom na okolnosti u kojima živimo, jer i odražava interesovanje naših kompanija za tržište Srbije. Biće predstavljene 4 kompanije iz oblasti đubriva i sredstava za zaštitu bilja, 1 kompanija koja se bavi semenskim materijalom, 2 koje se bave sistemima za navodnjavanje i pumpama za vodu, kao i 1 proizvođač plastenika. Neke kompanije će se predstaviti zajedno sa svojim uvoznicima, a druge direktno, sa ciljem da pronađu zainteresovane lokalne partnere koji će ih zastupati.

Nadamo se da će nas vaši gledaoci posetiti i otkriti šta nude španske kompanije, kao i da će Španija i Srbija produbiti svoju saradnju u oblasti poljoprivrede.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca