Hranljive materije koje su potrebne u toku jednog dana u ishrani svih životinja su od velikog značaja, pogotovu balans obroka je posebno važan za tovnu jagnjad.
Balansiranje obroka kod tovne jagnjadi znači pridržavanje opštih principa ishrane gde nesme doći do prejedanja tzv.“bolest prežderavanja“.
Ishrana jagnjadi u tovu pre svega zavisi od toga koliki se prirast želi ostvariti- hrane se dva puta u toku dana ili se povećava broj obroka na tri do četri puta u češćim intervalima, ali manje količine hraniva. Deo proteinskih hraniva kao i kvalitetna ispaša mogu da doprinesu bržem i kvalitetnijem tovu.
Posle zimskog perioda prelaz na pašu sprovoditi postepeno uz oprez da ne dođe do nadutosti zbog mlade travne leguminoze. Prvih deset dana ispaše treba dodavati seno ili deo kvalitetne suve kabaste hrane (slama, seno ). U proleće na ispašu se pušta kada nestane rosa a pre ispaše obavezan je obrok kabaste hrane.
Uzrast jagnjadi od 6-8 meseci zahteva kvalitetnu ispašu 4 kg po grlu zelene mase, silažu do 2 kg ili 0,7 kg sena i koncentrovane hrane uz preporuku da se smeša koncentrata postepeno povećava, tako da se najviše daje na kraju tova i do 300 gr po grlu. U ishrani tovne jagnjadi mora se voditi računa i da hrana ima dovoljne količine minerala, vitamina i soli uz neophodne i dovoljne količine pitke vode.Tovna jagnjad su veliki probirači kada je hrana u pitanju, redovno odbijaju pokvarenu ili hranu koja je uprljana čak i njihovom vlastitom pljuvačkom u toku prethodnog dana.