Folijarno đubrenje

Folijarno đubrenje je drugi naziv za đubrenje preko lista i često predstavlja dopunsko đubrenje gajenih biljaka. Razlog za to je što se ovim načinom đubrenja biljkama ne mogu u potpunosti obezbediti potrebe za osnovnim makroelementima: azotom, fosforom i kalijumom. Ovakvim načinom može se obezbediti 30-40 kg čistih N, P i K  hraniva po hektaru, tako da se prednost daje osnovnom đubrenju.  Folijarno đubrenje zasniva se na činjenici da biljke mogu da usvajaju hraniva ne samo putem korena već i preko lista i drugih organa.  Ono se primenjuje kada je biljka formirala dovoljno veliku lisnu masu, dok je lišće još u porastu i dok je metabolizam biljke intenzivan. Folijarno đubrenje smanjuje usvajanje istog hraniva iz zemljišta tako da ukoliko je zemljište dobro obezbeđeno osnovnim hranivima folijarno đubrenje je manje efikasno. Najbolji efekat folijarnog đubrenja je kada se na biljkama pojave simptomi nedostatka nekog hraniva, čime se brzo mogu otkloniti akutni nedostaci hraniva. Mlade biljke u većini slučajeva bolje reaguju na folijarno đubrenje od starijih biljaka.

Biljke preko lista brže usvajaju hranivo koje nedostaje od onog kojeg imaju dovoljno. Najveći značaj njegove upotrebe je obezbeđivanje biljaka potrebnim mikroelementima koji su često fiksirani u zemljištu i biljka preko korena ne može da ih usvoji. Za folijarno đubrenje mogu se primeniti prskalice ili cisterne u kojima se đubriva nalaze u vodenom rastvoru sa ili bez pesticida i drugih preparata. Mogu se koristiti i leđne i motorne prskalice kao i avioni i helikopteri.

Koncentracija vodenih rastvora za folijarno đubrenje je veoma različita i zavisi od toga da li se primenjuju mikro ili makroelementi, zatim koje đubrivo se koristi i za koji usev. Veće koncentracije folijarnih đubriva mogu oštetiti biljke, pa se na listovima mogu pojaviti ožegotine i nekroze. Osetljivost pojedinih vrsta pri tome je vrlo različita. Folijarno đubrenje povećava potrebu biljaka za vodom, zato u sušnim uslovima može imati i nepovoljne posledice. Najpogodnije vreme njegove primene je oblačno vreme i visoka relativna vlažnost vazduha.

Nepovoljno deluju visoke temperature i vetar, jer povećavaju transpiraciju, otežavaju adsorpciju i transport hraniva, i povećavaju opasnost od ožegotina na biljci zbog povećane koncentracije soli. Folijarno đubrenje povoljno deluje kako na prinos tako i na kvalitet gajenih biljaka. Folijarnim đubrenjem se ne mogu stvoriti rezerve hraniva, niti otkloniti uzroci nedostatka nekog elementa u zemljištu i biljkama.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor