Jagnjenje i nega jagnjadi

Sjagnjene ovce ekstenzivnog i poluintenzivnog ovčarenja se stave u boks za jagnjenje. Pre ulaska u boks prljavi delovi vune oko polnog organa, korena repa i vimena se šišaju. Kod intenzivnog ovčarenja svaka ovca ima svoj boks, u koji ovce ulaze na 3-5dana pre jagnjenja, a posle 24 sata po jagnjenju odvajaju se u staju za ovce. Na 1-2 dana pre jagnjenja ovcama se smanji obrok za polovinu. Boksovi se, pre ulaska ovaca, operu I dezinfikuju. Ovcama pre samog porođaja oprati polni organ, koren repa i vime sa sisama rastvorom cetavlona (cetavlona) i obrisati papirnim ubrusom. Odeljenje za jagnjenje zimi treba zagrevati.

Ovce se dosta brzo jagnje i izbacuju posteljicu. Posle pucanja vodenjaka ojagnje se za 30-40 minuta, a posteljica se izbaci za 1-2 sata po jagnjenju. Ako se ove radnje ne obave kako je izneto, onda treba tražiti veterinarsku pomoć. Na velikim farmama I tehničar može da se obuči za pružanje pomoći pri jagnjenju.

Pupkovina se obično sama otkine, ali ako nije prekinuta, onda se preseca sterilnim makazama i podvezuje na 10 centimetara od pupka. Preostala pupkovina se dezinfikuje s tinktura(tinctura) jodi i zapraši jodoformom ili rivanol(rivanol) praškom za posipanje rana. Oco je naročito važno da ne dođe do infekcije pupka, odnosno do septikemije i pijemije.

Jako je važno da se svaka ovca ojagnji u svom boksu, jer inficirane ovce preko posteljice i lohija izbacuju veliki broj klica, pa se u boksu ojagnjenih ovaca mogu inficirati i jagnjad zdravih ovaca.

Involucija materice traje 15-21 dan, Posle porođaja operu se polni organ, vime, sise, koren repa i unutrašnje strane buta rastvorom cetavlona(cetavlon) (1:20) ili cetapoda(cetapod) i posuše papirnim ubrusom. Prostirka na kojoj se ovce ojagnje i posteljica se neškodljivo uklone, a pod opere i dezinfikuje uz postavljanje druge prostirke (čiste i suve).

Posle odmora ovce i jagnjeta, jagnje treba podojiti, ali pre samog dojenja treba izmusti par mlazeva mlekau poseban sud. Kada se ovca dobro odmori, treba joj dati mlaku vodu i kvalitetno seno (1-3 dana). Posle sisanja vime se dobro izmuze, da u njemu ne ostane mleko. Ovce se drže u boksu zajedno sa jagnjetom. Kod intenzivnog ovčarenja jagnje se drži sa ovcom samo 24 sata, a kod ekstenzivnog i poluintenzivnog ovčarenja samo prvih 5 dana.

Jagnjadima posle sisanja ili najkasnije posle tri dana treba dati duphafral(duphafral) i mjofer(myofer).

Za vreme jagnjenja više uginjavaju blizanci, trojke i četvorke, pa zbog toga treba dobro hraniti sjagnjene ovce i posle jagnjenja. Ovakva jagnjad moraju biti u toploj prosotoriji i sa određenom relativnom vlažnošću vazduha (o čemu je bilo reči ranije).

Treba im pomagati kod sisanja. Jagnjad uginjavaju najviše prvih 10 dana života, a kasnije manje.  Prvih 10 dana života ugine 4,39% jagnjadi cigaje rase, a kasnije samo 0,51% ojagnjene jagnjadi.

Jagnjad ovaca slabo hranjenih za vreme gravidnosti su slaba, neotporna, nemaju

dovoljno glikogena u jetri, pa takva jagnjad i slabo sisaju.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor