Žuta i crna šljivina osa

Šljivine ose se javljaju svake godine i ukoliko se ne preduzmu mere za njihovo suzbijanje, mogu da izazovu opadanje i do 80% plodova. U prošlosti, kada se nisu sprovodila ciljana tretiranja insekticidima, predstavljale su najznačajnije štetočine šljive. Danas su one znatno manji problem pošto se u plantažnim tasadima redovno vrše tretiranja insekticidima u cilju njihovog suzbijanja.

Šljivine ose prezimljavaju u stadijumu lutke u zemljištu. U proleće izleće imago i obično u fazi cvetanja dolazi do masovnog leta, parenja i polaganja jaja na čašične listiće. Relativno toplo i suvo vreme u fazi cvetanja omogućuje intezivan let šljivine ose i time potencijalno jači napad. Kada je kišovito i prohladno tokom cvetanja, intezitet napada je značajno manji. Tokom fenofaze precvetavanja šljive iz jaja se nakon embrionalnog razvića pile larve i one se ubušuju u plodove. Pošto prelazi iz ploda u plod, jedna larva može oštetiti više plodova. Šljivine ose imaju jednu generaciju godišnje.

U cilju uspešnog suzbijanja šljivinih osa, dovoljno je obaviti jedan tretman u fenofazi precvetavanja šljive. Od insekticida mogu se koristiti preparati na bazi neonikotenoida (acetamiprid, tiametoksam), dimetoata i piretroida.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor