Pčelarstvom sam počela da se bavim u vreme kada mi je finansijska situacija bila loša. To je i bio razlog da počnem da se bavim ovim poslom.
,, Nabavila sam dve košnice i jedna je imala i krečno leglo. U ovaj posao nisam krenula sama, imala sam podršku supruga i oca. Posle dve godine pčelarenja shvatila sam da košnice moram da selim, ističe Ana Baričević, i dodaje: investirala sam u prikolicu i platformu, i tako svake godine uživam u seljenju i adrenalinu kada vaga pokaže, da sam u plusu.
Ana ima i nekoliko saveta:
- Nikada ne tvrdite da je vaš med najbolji, očito je da niste probali od drugog pčelara. Volite svoje, ali poštujte tuđe.
- Ne tvrdite da kupci mogu biti sigurni da je med pravi ako je kristalizovan. Jer teza vam nije dobra. Zašto, pa probajte svoje pogače? Stvarno su ukusne. Još malo ako dodate u nju voćnu aromu, spakujte to u teglicu, dobili ste TOP med.
- Ne tvrdite da balon koji ide sporo prema vrhu kada okrenete teglu da je znak da je med pravi. Jer dobro skuvani šećer u tegli može da napravi isti efekat.
- Probajte rečenicu MED SE UŠEČERIO zameniti MED SE KRISTALIZOVAO.
Med ne vrcajte sa velikim postotkom vlage ( veći od 20).
- Čuvajte med na tamnom i suvom Ne stavljajte ga u plastične kante, i ne ostavljajte ga otvorenog da povuće miris i vlagu iz okoline, jer miris podruma se može osetiti u tegli.
- Ne pričajte negativno o medu od kolege pčelara, jer i vi ste pčelar. Ne zaboravite da na takav način blatite sve pčelare pa i sami sebe.
- Morate zmati sve o svom medu da bi mogli kupcu predstaviti ono što prodajete.
- I na kraju investirajte u sebe, svoje znanje i svoje pčele i pčelinjak.