Ožiljavanje vrhova izdanaka je jedan od najvažnijih i najčešće primenjivanih načina razmnožavanja kupina bez bodlji puzećeg rasta. Ono se može vršiti u rodnim zasadima, ali i u posebno formiranim matičnjacima.
Proizvodnja sadnica u rodnim zasadima ima niz nedostataka, a najvažniji su: često očuvanje čistote sorte i slabija zdravstvena kontrola tako proizvedenog sadnog materijala, otežana primena agrotehničkih mera u kupinjaku, kao i otežana berba, naročito sorti kasnijeg zrenja.
Razmnožavanje kupine se vrši tako što se tokom avgusta ili tokom septembra izdanci i njihove prevremenebočne grančice povijaju i njihovi vrhovi vertikalno savijaju u prethodno iskopane jame ili kanale dubine 10-15 cm a zatim zagrnu sitnom i rastresitom zemljom. Zemljište se zatim blago nagazi i zalije sa 2-3l vode.
Zbog razlika u porastu izdanaka, ovu meru treba sprovoditi u nekoliko navrata u intervalu od 7-10 dana. U nižim i toplijim područjima sa ovom merom se može početi početkom avgusta, a u višim početkom septembra.
Umesto potapanja u zemlju vrhovi izdanaka se mogu stavljati u posebne kontejnere ili posude od presovanog treseta. U posude se stavljaju kompost i vrh izdanka, pa se sve to ukopava u zemlju i nagrne. Time se olakšavaju vađenje, manipulacija sadnicama, transport i čuva nežni koren. Ovako proizvedena sadnica sadi se na stalno mesto sa biorazgradljivom posudom kroz čije se zidove probija koren, a posuda se kasnije raspada.
Ako se ipak, proizvodnja sadnica obavlja u rodnim zasadima, zdravstvenoj kontroli se mora posvetiti posebna pažnja, a iz zasada se moraju odrstraniti svižbunovi na kojima se primete bilo kakvi tragovi virusnih oboljenja. Povijanje i zatrpavanje vrhova izdanaka treba obaviti uskim trakama što bliže matičnim žbunovima kako bi se što manje ometali radovi u zasadu (posebno berba), izbeglo gaženje i oštećenje zagrnutih izdanaka od strane berača i mehanizacije.
Prilikom zakidanja vrhova može se dobiti preko 100.000 sadnica po hektaru. Prostor u redu se obrađuje plitkim prašenjima pri čemu treba voditi računa da se ne povređuje koren i korenov vrat.
Kontrola zdravstvenog stanja i čistoće sorte je obavezna mera i sprovodi se dva puta godišnje tokom vegetacije.