Kurkuma – moćna biljka

Kurkuma ili indijski šafran (lat. Curcumalonga), je višegodišnja zeljasta biljka koja pripada familiji đumbira (Zingiberaceae), višegodišnja zeljasta biljka koja se upotrebljava kao začin. Potiče iz tropske južne Azije, a najveći proizvođači su Indija, Kina i Indonezija.

Lekovita svojstva kurkumeje poznata više od 4000 godina. Od korena biljke se dobija istoimeni začin aromatičnog ljuto-žarećeg, blagog gorkog i smolastog okusa. Omiljeni azijski začin jarko žute boje koji ima povoljno delovanje na funkciju i rad mozga i srca, a pojedine naučne studije dokazuju njenu snažnu antikancerogenu aktivnost. U indijskim jelima je neizostavan začin, koji, uz ugodnu aromu, daje jelima lepu zlatnožutu boju.

Ilustracija: kukuma
Ilustracija: kukuma

Kurkumin, supstanca izolovana iz kurkume, obeležena je kao prehrambeni aditiv znakom E100. Njena uloga je da zaštiti prehrambrene produkte od sunca, i koja u veoma malim koncentracijama ima izuzetno lekovito delovanje.

Lekovitostkurkuma je poznata po vrlo moćnim antioksidacionim, protivupalnim, antivirusnim, antibakterijskim, antimikotičkim i antikancerogenim delovanjem.Antioksidansi sprečavaju štetno delovanje radikala na zdrave stanice u organizmu, što može dovesti do pojave vrlo ozbiljnih bolesti. Zahvaljujući tom svojstvu, sprečava se oksidacijaholesterola, čime se štite krvni sudovi od oštećenja i nakupljanja plaka koji može dovesti do moždanog ili srčanog udara.Može se razmatrati i kao delotvorna terapija i prevencija malignih bolesti, dijabetesa, alergija, artritisa, Alchajmerove bolesti. Leči tegobe gastrointestinalnog trakta, bolesti jetre, reumu i kožna oboljenja – psorijazu, ekceme, osip.

Novija istraživanja utvrdila su mogućnost lekovitog delovanja na upalnu bolest creva (Kronova bolest ili ulcerozni kolitis). Naučnici su vršili istraživanje u Indiji, gde se primećuje ređa pojava raka prostate kod osoba kod  koje je trpeza bogatakupusnjačama i kurkume.

Osim apsolutnog aduta kurkumina, kurkuma sadrži i celi niz vitamina i minerala. Sadrži vitamin B6, B3, folnu kiselinu, kao i minerale kalijum, gvožđe i mangan. Takođe, smatra se izvorom prehrambenih vlakana. Budući da se obično jelu dodaje u količini od jedne kašičice, kalorijski doprinos je zanemariv.

Sušena kurkuma razvija aromu narandže i đumbira te je ljutog, gorkog i mošusnog ukusa. U industrijski obrađenim namirnicamakurkuma je prisutna u umacima, siru, maslacu, likerima i slatkišima. U indijskim jelima od mahunarki, krompira i povrća, te jelima od ribe, jagnjetine, je neizostavan začin.

Kurkuma se retko može naći u svežem stanju, jedino u zemljama porekla, ali u prahu se može naći tokom cele godine, snažne je žutonarandžaste boje, te dosta nalikuje kariju u  prahu, u kojem je jedan od najznačajnijih sastojaka. Prah kurkume dobro je čuvati u tamnim staklenim bočicama, iz razloga što kurkumin gubi svoju boju i oštrinu izlaganjem direktnom svetlu.

Prirodni lek protiv bolova u zglobovima

 

Prelijte četiri velike kašike ovsenih pahuljica šoljom jogurta ili kefira,  pa tome dodajte osminu male kašičice kurkume i ostavite da odstoji preko noći u frižideru. Ujutru smesi dodajte oljuštenu i iseckanu jabuku, kašiku sveže samlevenih semenki lana, pola kašičice narendanog korena đumbira. kašiku iseckanih semenki bundeve, pola kašičice sveže rendanog korena dumbira i kašičicu proprženih semenki sušama. Po želji zasladite domaćim medom i jedite kao za doručak

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca