Ratluk je omiljena poslastica u arapskim zemljama, kao i u Turskoj, Grčkoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji. Kod nas se najviše služi u Raškoj oblasti. Kada dođete u Novi Pazar, u svakom kafiću uz kafu ćete dobiti i ratluk.
U Turskoj je to u prošlosti bila poslastica namenjena višoj klasi. Ratluk se uvijao u svilu i tako donosio na dvor, međutim, danas se služi u skoro svakom kafiću uz tursku kafu. Glavni sastojci su orasi, šećer, brašno, badem, pistaći, puter i šećer u prahu koji se uglavnom stavlja preko. Za lokum se takođe smatra da donosi mir u Sultanov Harem i zato je bio omiljen među džarijama.
U moru šarenila, od kolača, medenjaka, džema, slatka…na Sajmu etno hrane, pažnju nam je privukao štand , na kome su se nalazile male kutije. Kada smo prišli štandu, videli smo da se radi o ratluku. Lepo upakovan, dizajniran, a i lepo serviran za degustaciju. Za štandom je sedeo mladić, nasmejanog lica, i spreman za priču. Kako smo saznali, Đorđe Pantović, je student Poljoprivrednog fakulteta, smer agroekomija. Kako nam je istakao dolazi iz sela Rakovica, koje se nalazi ispod Avale.
,, Firma nam se zove „Keka Beograd“. Počeli smo da pravimo ratluk od cele maline, tačnije od maline koja je liofilizatorski odrađena iz nje je izvučena voda, ostala je osnova koju ubacujemo u ratluk i mesimo, istakao nam je Đorđe i dodao:
,, Pokretač ove priče je moja majka Tatjana Pantović. Ne proizvodimo malinu, već kupujemo ariljsku. Proizvodnja nam se nalazi u ulici Gavrila Principa, na Zelenom vencu. Mi smo napravili brend, pošto je malina nešto srpsko, nešto domaće, i moram da napomenem da ratluk od maline, postoji samo kod nas, mi ga proizvodimo, rekao nam je Đorđe.
Firma,, Keka Beograd „ postoji od februara meseca, mlada je firma. Krenulo je veliko interesovanje za ratlukom od maline u raznim restoranima, salašima, u prodavnicama zdrave hrane. Na ideju da prave ratluk su došli zbog starog kumstva sa Bosiljčićima. Za sve sladokusce, a koji žele da odahnu od lažnog sjaja novokomponovanih poslastičarnica, postoji jedno magično mesto. Zapravo, postoji još samo jedno takvo mesto u Beogradu – samostalna zanatska radnja za izradu bombona i ratluka “Bosiljčić”.
Ova bombondžinica, osnovana davne 1936. godine, svedoči o starom Beogradu, dok originalni enterijer svojim izgledom asocira na scenu kao iz bajke ili na prelepu ilustraciju u slikovnici.
Idealan dodatak uz kafu, ali i savršena poslastica i za one koji poste, domaći ratluk postaće nezamenjiv slatkiš u vašem domu.