Petar Trajković iz Glogonja, kod Pančeva, bavi se pčelarstvom nepunih pet godina.
Radio je u firmi ali to mu nije bilo dovoljno za normalan život. Nema svoju zemlju da bi mogao da obrađuje i nešto proizvodi, pa je došao na ideju da se bavi pčelarstvom. Krenuo je sa jednom košnicom, zajedno sa kolegom, ali je kolega odustao i on je ostao sam. Po Petrovim rečima od samog početka je bilo sve ozbiljno. Jedna po jedna košnica i sada broji oko 250. Veliku pomoć je imao od starijih pčelara iz sela kojima je neizmerno zahvalan, jer sada ne bi bio tu gde jeste.
„Ne mogu reći da je početak bio idealan. Kao što sam i rekao krenuo sam sa jednom košnicom i tako povećavao. Imao sam i jedan peh, kupio sa 30 košnica od jednog pčelara koji je rešio da napusti pčelarstvo, i te košnice su bile zapuštene. Ne bih nikome preporučio da kupuje tako košnice, jer taj ko reši da napusti pčelarstvo, ne napusti on to odjednom već to planira godinama, zato su i košnice tako loše. Ali Bože moj na greškama se uči“, ističe Petar.
Petar pčelinjake ima na tri lokacije. Na prvi bagrem ide kod banje Ždrelo, drugi bagrem je kod Žagubice. Pa nazad u selo na bagremac, posle toga lipa na Fruškoj Gori, posle lipe dva suncokreta, i onda se vraća u selo. Uljana repica je bila u Glogonju tako da nije selio pčele.
Ima i svoju stolarsku radionicu za pravljenje košnica, radionicu za pakovanje meda, automatsku liniju za ceđenje i pakovanje meda.
Ova godina po Petrovim rečima nije bila sjajna, osim suncokreta gde je imao od 28 do 60 kg po košnici.
„Svaka godina je godina za sebe. Mi ne možemo da očekujemo da će svaka godina biti ista, jedne godine negde gubiš, negde dobijaš. Pčelarstvo nije samo hobi, pčelarstvo je sada po meni biznis. Ja živim od pčelarstva, jeste da ima puno da se radi ali sam sam birao, priča nam Petar.
On nije sam u ovom poslu. Ima i pomoć od oca, ali on sam otvara košnice, on ih prihranjuje, otac je tu da pripomogne. Nema radne snage, veoma je teško naći nekoga.
Veliku pomoć ima od mladog pčelara Dragana Radičevića iz Loznice, njih dvojica su se upoznali na paši, sasvim slučajno.
Ima i subvencije po košnici, i veoma se obradovao kada sam mu rekla da će naredne godine biti povećana subvencija sa 800 na 1000 dinara.
Puno sreće u radu želimo ovom mladom pčelaru, i njegovoj porodici.