Stočna hrana koja se koristi za ishranu živine sastavljena je od žitarica , proizvoda industrije ulja, alkohola i vrenja, mlinske industrije, kao i vitaminsko –mineralnih materija. Potrebe živine u hranljivim materijama je zavise od vrste, rase i kategorije živine.
U odnosu na potrebe u hranljivim materijama smeše za ishranu koka mogu se podeliti na:
smeše za odgoj podmladka teške rase
smeše za odgoj podmladka kokalake linije.
smeše za ishranu koke jaja za priplod i
smeše za ishranu koka jaja za konzum.
Svake ove smeše se dele za ishranu u određenom uzrastu. Najsigurnija je ishrana prema programu koji daju proizvođači rasa i hibrida.
Ishrana kokoši nosilja konzumnih jaja u periodu produkcije usmerena je na obezbeđenje uzdržnih i produktivnih potreba kokoši. Pored telesne mase, na uzdržne potrebe utiče i ambijentalna temperatura i stepen aktivnosti kokoši. Pri nižim temperaturama u objektu, što u našim klimatskim uslovima nije redak slučaj, kokoši konzumiraju više hrane (energije) kako bi održale telesnu temperaturu. Sa povećanjem temperature konzumacija se postepeno smanjuje, a drastično se smanjuje pri temperaturama iznad 30 °C .
Savremeni programi ishrane zasnovani su na principu da potrebe kokoši zavise od starosti nosilja i intenziteta nosivosti, tako da je po tom osnovu proizvodni ciklus podeljen u više faza, pa se i princip naziva fazna ishrana.